Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Украине важно закрепить за собой историю Руси

Русь была одним из самых мощных государств на территории Европы в эпоху Средневековья.

У Києво-Печерській лаврі показали 800-річні залишки оборонних мурів

На территории Киево-Печерского заповедника в Митрополичьем саду открыли для осмотра остатки фортификационной стены, возведенной во времена Киевской Руси до монгольского нашествия.

О важности находки на брифинге рассказал научный сотрудник Института археологии Виталий Козюба, сообщает Укринформ.

"На всей территории Руси, а это более 1 млн кв. км, сохранилось только 300 каменных сооружений, и это не очень много, учитывая площадь государства. В Киеве всего известно более 50 сооружений каменного строительства конца X - первой половины XIII века. Поэтому каждая новая находка каменного сооружения - это действительно знаменательное событие, которое приносит интересную информацию относительно архитектуры и культуры древней Руси. Сейчас у нас такая ситуация, что ведется борьба на идеологическом фронте за наследство Киевской Руси, поэтому важно в Украине показывать эти аутентичные остатки нашей старины, которых у нас гораздо больше. И это даже с политической точки зрения очень важно", - сказал Козюба.

По его словам, нужно, чтобы люди видели живую историю - "не искаженную, не записанную прямо на страницах изданий или в интернете, а могли прийти, увидеть и убедиться, что эта история существует, и она богата. И показывает, что Киевская Русь была одним из самых мощных государств на территории Европы в эпоху Средневековья".

Брифінг щодо відкриття на території Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника залишків фортифікаційних мурів XII століття / Фото: Юлія Овсяннікова, Укрінформ

Як відзначив на брифінгу завідувач сектору археології Києво-Печерського історико-культурного заповідника Сергій Тараненко, який керував розкопками, перші пошуки фундаментів стіни були зроблені ще у 1951 році під керівництвом кандидата історичних наук Володимира Богусевича, потім було ще кілька спроб віднайти стародавні мури, але лише зараз співробітникам музею вдалося точно визначити місце, де проходила стіна.

Він зазначив, що деякі знахідки, які були зроблені під час розкопок, зокрема митні пломби, дають можливість попередніх висновків про те, що Києво-Печерська лавра вела торгівлю з іншим країнами, про що ще не було свідчень.

"Цим пломбами опломбовували товар, який йшов на експорт. І ідея така, що можливо монастир сам брав участь як суб'єкт зовнішньої торгівлі, або князі торгували, вони могли і стіни збудувати, і самі могли займатися зовнішньою торгівлею. Можливо, тут проходила дорога і був якийсь пункт, пов'язаний з цим", - сказав Тараненко.

Окрім цього, він зазначив, що зараз фахівцями-геологами проводиться аналіз зразків каміння, з якого були збудовані мури. За словами Тараненка, вони можуть бути з іншої місцевості, і якщо такі припущення підтвердяться, то для істориків відкриється ще одна, можливо досі невідома, сторінка історії київського монастиря. Також фахівці досліджують склад розчину, яким скріплювали каміння. За словами археолога, в різні періоди Київської Русі будівельники використовували різні варіанти розчину, і ці результати також можуть бути використані для уточнення часового проміжку будівництва цих мурів.

Наразі фахівці сподіваються, що об'єкт буде музеєфіковано та стародавні мури накриють спеціальним павільйоном так, як це роблять з значними археологічними та історичними знахідками у багатьох країнах. В Україні, для прикладу, такі павільйони зведені над Добранічівською стоянкою періоду палеоліту в Київській області, над фундаментом Спаської церкви в Переяславі-Хмельницкому. До часу розробки проекту музеєфікації археологи поки не будуть відкривати всю стіну задля її збереження, відкриті фрагменти у вересні планують законсервувати. Щодо цього Києво-Печерський заповідник веде консультації з Інститутом археології НАН України.
Tags: Києво-Печерська Лавра, Київська Русь, артефакты, археология, музеи, наследие, находки, раскопки, спадщина
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment