Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Кличко возвращает Киеву украинского героя Илью Муромца

Городской голова опроверг утверждение, что Илья Муромец – якобы богатырь "русского" (московитского) былинного наследия.

Памятник богатырю времен Киевской Руси Илье Муромцу будет установлен в одноименном парке “Муромец” в течение ближайших нескольких месяцев. Об этом мэр Киева Виталий Кличко заявил в эфире одного из украинских телеканалов.

1
У цьому році київська влада облаштує парк «Ілля Муромець» / «Богатирський скік», Віктор Васнецов

“В ближайшие несколько месяцев мы с большим удовольствием откроем одну из изюминок Киева. И мы надеемся, что памятник Илье Муромцу станет магнитом этого прекрасного обновленного парка”, - сказал Кличко.

Он напомнил, что прототипом Ильи Муромца станет современный богатырь Василий Вирастюк. “Я уже видел небольшую копию в мастерской скульптора Владимира Журавля. Очень красивый будет памятник. И этот парк станет еще одним привлекательным местом для киевлян и туристов, для тех, кто интересуется историей нашего старинного города”, - добавил он.

Городской голова опроверг утверждение, что Илья Муромец – якобы богатырь московского былинного наследия. И отметил, что тот является украинским героем времен Киевской Руси. “По преданию, этот богатырь родился под Черниговом. Служил князю Владимиру, охранял город Киев, похоронен он в Киево-Печерской лавре. Одно могу сказать – это наш богатырь, это наша история”, - отметил Кличко.

Он напомнил, что на острове, где обустроят парк “Муромец”, действительно, когда-то была сторожевая застава и место дислокации дружины князя Владимира.
*****
Преподобний Ілля Муромець після служби київським князям прийняв постриг та був з почестями похований у Києво-Печерській Лаврі, по іншим даним - спочатку у Софії Київській.

Національний комітет по телебаченню і радіомовленню заборонив в Україні продаж книги «Ілля Муромець і Соловей-розбійник: казки про російських богатирів». Крім того, під заборону потрапила книга «Богатирські російські казки». Відомо, що обидві книги видані в Російській Федерації, передають Патріоти України.

За словами радника мера Дмитра Белоцерковця, ім'я відомого святого богатиря отримає нинішній парк Дружби народів на Трухановому острові, повідомляє "Фома в Україні".

«Ми готуємо проект з відродження парку "Муромець". Парк Дружби народів на Трухановому острові був названий так у радянський час, але, якщо подивитися на старі карти Києва, то можна переконатися, що його історична назва – парк "Муромець". Згідно з переказами, це місце було територією сторожової застави і постійної дислокації київської дружини. Усі ми знаємо, що київська команда складалася з могутніх богатирів, а яскравими представниками цих богатирів були Альоша Попович, Добриня Микитич та Ілля Муромець», – сказав начальник управління туризму КМДА Антон Тараненко.

Це буде тематичний парк, присвячений богатирям. У міськадміністрації планують розробити аудіоекскурсію для велосипедистів, а в самому парку – встановити кілька скульптур, у тому числі самого преподобного Іллю та билинний Віщий камінь. «Будуть й інші композиції, що ілюструють стародавні билини і сказання», – сказав чиновник.
*****
Нещодавно на Росії здійнявся галас щодо історичної постаті Іллі Муромця — наші сусіди вирішили, ніби українці намагаються привласнити собі цього героя давньоруської літератури. Та Ілля Муромець — таки справжній київський богатир. Це давно доведений науковцями факт!

Детальніше — Станіслав Росовецький, доктор філологічних наук, професор Інституту філології Київського національного університету імені Тараса Шевченка, пише газета “Експрес”.

— То що свідчить про те, що Ілля Муромець — український герой?

— По-перше, ім’я Ілля — християнське. Якщо припустити, що Муромець народився в селищі Карачарові під Муромом, як стверджують росіяни, то він мав би носити слов’янське язичницьке ім’я. Ці території в той час ще не піддалися християнізації. На відміну від Сіверщини, де, найімовірніше, у місті Моровійську Ілля й народився.

Ілля Муромець, чи то пак — Муровець, був дружинником князя Київського Володимира. До слова, як і його побратими — Добриня Микитич та Альоша Попович. Усі події, які змальовані в билинах про них, відбуваються або починаються на території Київського князівства або на межі його з південним степом. Та й подвиги Ілля здійснює за наказами з Києва.

Отже, можна твердити, що історичні прототипи ані самого Іллі, ані Добрині Микитича чи багатьох інших билинних богатирів не були пов’язані із землями сучасної Росії.

Стосунки між богатирями в билинному епосі насправді доволі складні, а уявлення про нерозлучну трійцю Іллю, Добриню та Альошу постало лише після появи відомої картини Віктора Васнецова.

— Але яким чином ці герої стали "російськими"?

— В Україні й Білорусі билини не збереглися, а от росіянам належать перші записи билин, зроблені наприкінці ХVI століття. Тоді ж виникли й нові, так звані билини про Іллю Муромця новгородського циклу. Раніше ж історії про життя цих богатирів належали лише до усної творчості, спроб фіксації їх на письмі не спостерігалося. Отак і виникло прикре уявлення про те, що билини належать лише російській культурі.

Варто зазначити, що й Муромцем Ілля став саме в той “внутрішньоросійський” період. До цього в циклі київських билин він був Муровцем, Моровлянином або Муровлянином. Ці прізвиська й вказують на імовірне місце його народження.

До слова, саме від XVI століття з’являється новий український епічний жанр — думи. У них ані слова не мовиться про богатирів, тематика їх стосується зовсім інших питань. Якийсь час билини і думи побутували в українському фольклорі паралельно. Тому що епічні сюжети, прив’язані до імені Іллі, ще були тоді на слуху, не було потреби дублювати їх в інших фольклорних творах.

— Заведено вважати, що мощі святого Іллі, які перебувають в Києво-Печерській лаврі, належать саме Муровцю. Чи це так?

— Мощі святого Іллі, прозваного в народі Чобітком, — це мощі іншої людини, ченця. Він теж був богатирем й уславився в народній пам’яті тим, що відбивався від ворогів чоботом. Але з Іллею Моровлянином він не мав нічого спільного.

Є дані, що насправді тіло Іллі Муровця було поховане в Софійському соборі. Проте їх там, як я знаю, ніхто так й не шукав. Можливо, що вони втрачені назавжди.

— Але ж в одній з билин розповідається, що Ілля після своїх подвигів рушив до лаври й там закінчив життя…

— Ченцем цього монастиря історичний прототип богатиря Іллі стати не міг — за хронологією не виходить. Ця версія постала, коли в усній традиції почали об’єднувати билини про Іллю в окремий цикл, своєрідну “Ілліаду”.

До слова, стверджуючи, що мощі святого Іллі в Києво-Печерській лаврі — це мощі Іллі Муровця, щоразу покликаються на щоденник Еріха Лясоти. Так от, відкрию вам таємницю: там про це ані слова! Сам Еріх Лясота повідомляє, що могила Іллі Муровця — у Софійському соборі.

— А чи є Ілля Муровець в творах інших народів?

— Маємо дві згадки в європейському епосі, але вони видаються сумнівними. По-перше, це датована 1250 роком “Тідрек-сага” — давньоскандинавська сага про Дітріха з Берна, у якій згадано сина київського князя Іліаса. Ані характером, ані долею цей персонаж нашого героя не нагадує.

Друга така згадка трапляється в давньогерманській поемі про Ортніта ХІІІ століття. У ній він з’являється під іменем Ілля з Русі і є дядьком короля Ортніта, правителя Гарди в Ломбардії.
Tags: Київ, Кличко, острова, памятники, парки, постаті в історії, развенчание мифов, скульптуры, українське
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments