
22 квітня 2018 року відзначають дуже давнє свято, але маловідоме широкому загалу. Цей День святих жон-мироносиць, православне свято з біблійними корінням, яке тісно переплелося з народними віруваннями та звичаями весняного Бабиного дня.
Це свято тісно пов'язане з Великоднем, тому відзначається наприкінці Радоницького тижня, тобто через 14 днів після Воскресіння Христового.
Історія жінок-мироносиць пов'язана з іменами Марії Магдалини, Соломії (дочки Йосипа Обручника), Марії і Марфи (сестер Лазаря), Іоанни (дружини Худзи), Марії Клеопової (дружини брата Обручника), які першими прийшли до печери, де покоївся Ісус. Вони прийшли туди, щоб за звичаєм обмити тіло і підготувати його до поховання відповідно до традицій того часу. З собою у них були спеціальні пахощі. Саме за них вони і стали називатися мироносицями.
Дуже показово, що прихильники Христа відреклися від нього, злякалися гонінь і переслідувань існуючої влади, а саме жінки не побоялися і проявили сміливість, прийшовши вшанувати того, кому вірили. Саме дружин мироносиць у печері зустрів янгол, який проголосив, що Ісуса немає там, а Він воскрес.
Справедливо цей день вважається святом усіх православних жінок, християнок, нащадків тих самих мироносиць, чия віра виявилася міцною.
Це нерідко відбувається у православ'ї: пізнє свято з християнським корінням наклалося на раннє, язичницьке. Традиційний Бабин день тепер став Днем жінок-мироносиць, це своєрідний мікс із православ'я і народної культури.
В цей День жінки традиційно збиралися разом, вітали одна одну і приймали вітання від чоловіків. Вони готували «дівочу яєчню» із зібраних напередодні по всіх дворах яєць. Чому яйця? Тому що в цей період курки починали активно нестися після зими, а що, як і яйце символізує безперервний ланцюг народження нового життя. Крім того, жовток - символ сонця, відродження.
У день мироносиць чоловіки не сміли перечити своїм дружинам. Вони не сідали за жіночий стіл, а тільки зрідка з'являвся в хаті, щоб поставити на стіл страви. Вважалося, що в цей день жінка може зрадити і їй за це не можна докоряти.
У День мироносиць проводився обряд кумления, коли жінки нарікали одна одну кумою. А це своєрідна ступінь споріднення, набагато значущіша у традиціях, ніж проста дружба. Сьогодні куми - це хрещені, а раніше в Бабин день жінка могла сама вибрати собі куму.
Вітаю всіх наших жінок, особливо тих, хто служить українській вірі і церкві, захисниць ЗСУ в зоні АТО і волонтерок!!! Щастя вам, здоров’я, Божої ласки і спільної для нас всіх Перемоги над кацапським ворогом і звільнення наших земель!!