Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Із хронік добре видно до якої міри Київ 1918-1921 рр. був петлюрівським містом

1

Oksana Zabuzhko (Оксана Забужко)

ПРО УРОКИ ІСТОРІЇ. Хроніки 1918-1928 ("Документи епохи") від Леоніда Моґі - mustwatch i mustshaw як навчальний фільм для шкіл і вишів. Його двічі треба дивитись - раз "покадрово", вдруге - як цілість ("рух часу"). Всі історичні шаблони, інстальовані нам колоніальною освітою, ламаються, як соломинки.
І найцікавіші там - ні, не фон Ейхгорн, не Скоропадський, не Петлюра, не Скрипник з Раковським... Найцікавіша там, як на мене, - якраз безіменна маса: людська юрба на вулицях і вокзалах.
Вона дуже різна - і числом, і соціальним складом, і навіть антропологічно - залежно від того, які прапори мають в кадрі. І зразу зрозуміло стає, чому столицею "вільної, незалежної України трудящих" - УСРР (не плутати з пізнішою УРСР - "сталінською"!) було призначено Харків - із цих хронік добре видно, до якої міри Київ 1918-1921 рр. був "петлюрівським містом" (так!). Видно, як реаґувало САМЕ МІСТО на кожну з "влад", що намагалась ним оволодіти. Масове свято зустрічі "своїх" - "Майдан на Софійській площі" - збирав тільки Петлюра (за кожним разом!!). На диво ріденька вервечка киян - в яких два-три ряди голів уздовж тротуару обабоки (зйомка з даху) - зустрічала "белую гвардию" (погана новина для всіх, хто встиг повірити, ніби "Киев - русский город"), і приблизно так само (а може, й ті самі?) зустрічали Скоропадського з німецьким військом (а це вже погана новина для наших "гетьманців"!)... І тільки більшовиків не зустрічали взагалі: в жодному з київських кадрів з більшовиками за 1918-1921 рр. НЕМА МІСЦЕВОГО НАСЕЛЕННЯ.
Це дуже стрьомне видовище - як їдуть по снігу Печерськом кіннотники Муравйова. Як у принишклий, похований по хатах Київ вступає смерть.
Як і чому, завдяки яким стратегіям і технологіям саме цим окупаційним силам вдалося за півпокоління (до 1933-34 рр.) повністю підгребти під себе Україну (а ще за півпокоління - пів-Європи...) і повністю "злитися з пейзажем", підмінивши собою "місцевих" (що ми нині знаємо про СВОЇХ лівих, СВОЇХ соціалістів, СВОЇХ комуністів?..) - ось це нам життєво важливо тепер зрозуміти для перемоги.
Дивімось, думаймо, читаймо...
З Вербною неділею всіх!))
http://www.dovzhenkocentre.org/event/263/


Tags: Київ, Україна, архивы, документы, история, революции, історична правда
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 8 comments