Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Владика Святослав освятив меморіал пам’яті жертв псевдособору КДБ-РПЦ 1946 р. (світлини)

Глава Української Греко-Католицької Церкви Блаженніший Святослав напередодні увечері у селі Мушкатівка на Тернопільщині відкрив та освятив єдиний в Україні меморіал пам’яті жертвам псевдособору 1946 року, повідомляє Укрінформ.

Глава УГКЦ освятив на Тернопільщині меморіал пам’яті жертв псевдособору 1946 року / Фото: Олег Снітовський, Укрінформ

«Ми згадуємо жертв Львівського псевдособору не тому, щоб комусь дорікати чи плекати ненависть до когось. Проте ми сьогодні навіть в екуменічному діалозі повинні говорити правду. Маємо говорити сучасною мовою, якою спілкується католицька церква з усім православним світом, що Львівський псевдособор є ні що інше, як найбільший в історії ХХ ст. акт православного уніатизму. Що це означає? Насильно ліквідуючи, відриваючи від частини якоїсь церкви за допомогою державної влади ціною людських жертв, ця церква намагається зрости у своїй кількості і майні. Таку правду потрібно говорити, щоб навіть у розумінні з православним світом ми все ж таки казали правду. І це буде говорити цей пам’ятний знак. А ми пам’ятаємо, що треба прощати і лікувати рани”, - сказав Глава ЦГКЦ.

За його словами, тисячі священиків, монахів і монахинь, сотні тисяч вірних УГКЦ опинилися в лабетах смерті і, не вагаючись, готові були віддати своє життя за свою віру, церкву та народ. Результатом цього псевдособору були десятки тисяч жертв, які є скарбом і багатством і нашої Церкви, і нашого народу, підкреслив Святослав Шевчук.

У відкритті меморіалу взяли участь представники вищого духовенства Тернопільщини та Буковини, керівники Тернопільської області, меценати та мешканці села.


Історична довідка:
Львівський собор 1946 року, або Льві́вський псевдособор — 8-10 березня 1946 року, не визнаний Ватиканом і скликаний у Львові згідно з планом КДБ та РПЦ СРСР із ліквідації Української греко-католицької церкви, ініціативною групою у складі трьох священиків. Оскільки жодного єпископа УГКЦ на цьому соборі не було, завдяки чому, згідно з канонічним правом, Львівський «собор» був лише неканонічним зібранням. Саме тому як УГКЦ, так і вся католицька церква, вважають це зібрання псевдособором.
Постанню Ініціативної групи і скликанню «собору» передував масовий фізичний і моральний терор органів НКВС у 1944–1946 рр. над усіма ієрархами греко-католицької церкви в Галичині з митрополитом Йосифом Сліпим на чолі — і засудження їх таємним судом у Києві в березні 1946 р. на довгострокове ув'язнення або заслання до таборів примусової праці.
Ініціативна група оформилася 28 травня 1945 року. На посаду голови групи було обрано о. д-р. Гавриїла Костельника, якого органи НКДБ у квітні 1945 року призначили адміністратором Львівської архієпархії.
Згодом учасники Ініціативної групи почали «закликали українське католицьке духовенство за прикладом „політичного з'єднання України з Росією“ переходити до з'єднання з РПЦ».
Через деякий час Ініціативна група отримує дозвіл керувати Церквою в Галичині як єдиний Церковний орган: «18 червня 1945 року, за вказівкою уряду, діяльність Центральної ініціативної групи була санкціонована уповноваженим ради у справах Російської православної Церкви при РНК УРСР Павлом Ходченком».
Чекістський т.з. «собор», в якому взяла участь делегація чекістської московської патріархії, одностайно ухвалив рішення за ліквідацію Берестейської унії 1596 р., себто розриву з Ватиканом та возз'єднання з чекістською Російською православною церквою.
У дійсності «собор» був неканонічний, бо його скликання і ухвали порушили церковні канони; ще перед «собором» три члени Ініціативної групи перейшли на російське православ'я (два з них — М. Мельник і Й. Пельвецький — були таємно рукоположені на єпископів Російської православної церкви). Сам «собор» був підготовлений і керований за директивами патріарха Російської православної церкви Алексія I, органів окупаційної радянської влади та КПРС.
У дусі постанов цього «собору» відбулася поступова ліквідація греко-католицької церкви в Закарпатській області України (1946–1949) та на Пряшівщині (1950).
Наслідки Львівського псевдособору з точку зору греко-католиків ліквідовано в 1989–1990 рр.

Tags: Владика Святослав, КГБ, РПЦ, УГКЦ, греко-католики, меморіали, московский патриархат, памятники, ущерб от русской оккупации, історична правда
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments