Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Стосовно резолюції ПАРЄ про освітянську реформ: не може бути ультиматуму у питаннях української мови

Volodymyr Ariev:
Резолюція ПАРЄ по закону про освіту: не страшно. Ніяких окремих вимог, окрім імплементації висновків Венеціанської комісії. Але про це вчора казав Президент - будемо слідувати висновкам експертів. Жодних імперативів немвє взагалі!
При цьому в резолюції відзначено важливість знання офіційної мови і міститься заклик до сусідів, які ініціювали резолюцію в тому числі, так само ревно захищати права української меншини на їхній території.
PS Голоси за поправки переважно ділились 50/50 то в один, то в інший бік. Як лотерея.Україна є дуже толерантною країною, яка поважає усі національні меншини та їхні права, але ми маємо максимально докладати зусилля для розвитку державної мови.

Про це Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман сказав в інтерв'ю "112 Україна", повідомляє кореспондент Укрінформу.

«Ми є багатонаціональною країною, ми поважаємо національні меншини та їхні мови і права. Але я вважаю, що й усі мають поважати Україну та українців, поважати нашу мову і це буде абсолютно конструктивно з точки зору діалогу та пошуку правильних рішень», - сказав Гройсман.

За його словами, ухвалений Верховною Радою закон про українську освіту не є законом проти когось, це закон за якість освіти для українських дітей незалежно від того, яку національну меншину вони представляють. «Україна є толерантною країною, в якій є шана і повага до всіх національних меншин, але ми маємо докладати зусиль для розвитку нашої рідної українські мови і це принципово важливо, тут немає інших думок», - підкреслив глава уряду.

Він запевнив у відкритості та готовності до конструктивного діалогу, в тому, що наша держава поважає всіх своїх партнерів, сусідів, друзів. «Але ми нікому не дамо розмовляти з нами мовою ультиматумів. Не може бути ультиматуму у питаннях нашої рідної української мови, і це моя принципова позиція, я вважаю, що по-іншому бути не може. Конструктивна взаємодії — будь ласка», - сказав прем’єр-міністр.

Як повідомлялось, Верховна Рада 5 вересня ухвалила закон «Про освіту», який, зокрема, врегульовує питання використання української мови в галузі освіті. 25 вересня його підписав Президент.

Закон передбачає перехідний період для дітей, які розпочали навчання до 1 вересня 2018 року та зараз навчаються мовами нацменшин, до 1 вересня 2020 року. З 1 вересня наступного року дошкільну і початкову освіту діти можуть здобувати мовою відповідної національної меншини, при цьому паралельно вивчаючи державну.

З 5 класу діти національних меншин починатимуть навчатися державною мовою, а мову нацменшини вивчати як окрему дисципліну. Якщо мова нацменшини належить до мов Європейського Союзу, можливе викладання також нею однієї чи кількох дисциплін.

Водночас офіційні органи низки країн, які мають велику діаспору в Україні, висловили протест з приводу ухвалення цього закону.

Україна направила статтю 7 закону "Про освіту" на експертизу до Ради Європи.

Геращенко о "языковом" решении ПАСЕ: Нам удалось "сбить" самые одиозные поправки

Первый заместитель головы Верховной Рады Ирина Геращенко считает, что резолюция, принятая Парламентской ассамблеей Совета Европы относительно закона Украины "Об образовании", содержит двойные стандарты. Об этом идет речь в ее сообщении, опубликованном в Facebook."Резолюция, принятая по инициативе венгерской и румынской делегаций, имеет двойные стандарты. Нам удалось сбить почти все самые одиозные поправки, к сожалению, не все. Ожидаем заключения Венецианской комиссии и работаем дальше над реформированием страны и над усилением нашего единства. Внутри страны и за ее пределами", - написала она.

Геращенко выразила сожаление по поводу того, что не все участники украинской делегации смогли выступить на дебатах, в частности и она сама.

"К сожалению, электронная жеребьевка при обсуждении рапорта по образовательному закону выбрала в основном венгерских и румынских докладчиков, а из украинской делегации выступили только Владимир Арьев, Борислав Береза и Константин Усов", - отметила она.

Вице-спикер подчеркнула, что она планировала в своем выступлении сосредоточиться на ключевом праве детей - праве на образование.

"Украинское образование должно быть современным и конкурентным, потому что до сих пор наши школы работали по советской образовательной системе. И все украинские дети, учатся ли они в самых престижных школах Киева или в крошечных сельских школах центральной и западной Украины, имеют одинаковые права на качественное образование, которое даст им шанс поступить в лучшие украинские вузы", - подчеркнула Геращенко.

Также она отметила, что образовательный закон дает право детям учиться в садиках и начальной школе на родном языке. "Но потом, в средней школе, обучение на государственном языке делает детей более конкурентными, дает шанс поступить в вузы и потом получить работу на госслужбе, где надо знать государственный язык", - добавила вице-спикер.

Кроме того, она подчеркнула недопустимость скрытых территориальных претензий к Украине в агрессивных заявлениях некоторых представителей венгерской и румынской делегаций.

Как сообщалось, в четверг ПАСЕ приняла решение, которое содержит рекомендации, касающиеся Закона Украины "Об образовании". В частности, ПАСЕ рекомендует учесть все рекомендации Европейской комиссии "За демократию через право" (Венецианская комиссия) к статье 7 закона "Об образовании". Соответствующее заключение ожидается к концу текущего года.
Tags: Ар'єв, Геращенко, Гройсман, ПАСЕ, законодательство, освіта, резолюции, українська мова
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments