Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Відродження нації Руси-України. Частина 1 (огляд)

День вишиванки: історія та традиції свята


День вишиванки відзначають щороку в третій четвер травня (будній день)

День вишиванки в Україні у 2017 році припадає на 18 травня. У це свято українці одягаються у вишиванки та прогулюються своїми містами, пише Канал 24.

Всесвітній день вишиванки відзначається щороку у третій четвер травня. День вишиванки не має ніякого політичного підґрунтя, свято покликане популяризувати українську культуру і традиції.

День вишиванки: історія свята

Вперше День вишиванки запропонувала відзначати одна зі студенток факультету історії Чернівецького національного університету у 2006 році. Її надихнув знайомий, який постійно носив вишиванку. Того року у вишиванки вдяглися кілька студентів та викладачів Чернівецького університету, тепер це свято набуло міжнародних масштабів.

Дата поки що не офіційна, це відносно нове народне свято. Але масштаби поширення традиції носити вишиванку вражають: такого розмаїття вишиванок, як у третій четвер травня, ви не побачите ніде.

День вишиванки у Києві
На День вишиванки у містах організовують марші у вишиванках

У цей день організовують цікаві конкурси у мережі, наприклад, “Найкраща вишиванка” або “Найкраще фото” у вишиванці. У 2015 році була започаткована акція “Подаруй вишиванку захиснику”, яка набула світових масштабів – у ній взяло участь близько 50 країн світу. Вишиванки передали бійцям АТО, які брали участь в бойових діях на Донбасі.

У цей день фото у вишиванках викладають у мережу не лише жителі України, а й далеко за кордоном.

Історія вишивки та традиції

Історія вишивки на теренах України має не одну тисячу років. Особливого ж значення набула в останні кілька століть. Переважно, вишивали дівчата. До весілля готували спеціальну скриню, у якій роками збирали посаг. Найбідніша дівчина мала 30-40 сорочок, середнього достатку 50-70 сорочок, а багата – 100 і більше.

За повір’ям, сорочку для немовляти мала вишити мати або бабуся. Під час тонкої роботи майстрині співали пісень і молилися. Вірили, що так сорочка стає оберегом. Сорочки для жінок пряли тільки з конопель або льону. Вважалося, що ці рослини захищають майбутню матір і її ще не народжене дитя.

У вишивці сакральне значення має все — від ниток, походження тканини до орнаменту, кількості стібків і кольору. Найдавнішою є вишивка білим по білому. Але рукоділлю передувала довга процедура. Нитки вибілювали 3 роки.

Вишиванка вважається оберегом від усього лихого, що може статися в людському житті. Вона є символом краси та міцного здоров’я, а також щасливої долі. В Україні вишиванка теж символізує і родинну пам’ять, вірність та любов у сім’ї. Експерти вважають, що український народ намагається закодувати щастя, долю, життя та волю в орнаменті вишиванок.

Кожен регіон мав свої візерунки. Легко впізнати Борщівську вишиванку з Тернопільської області. Тут переважає чорний колір. Існує легенда, під час татарського набігу загинули всі місцеві чоловіки, тож жінки з навколишніх сіл заприсяглися впродовж 7 поколінь вишивати тільки чорні сорочки.

Борщівська вишиванка
Борщівська вишивка чорними нитками

Буковинська сорочка завжди з яскравими квітами. Космацька – з помаранчевими та жовтими барвами. Полтавчани люблять вишивати білим по білому.

Мали вишивальниці й своє свято – День Варвари 17 грудня. В цей день не можна було ні прибирати, ні прати, ні глину місити, а тільки вишивати.

Мода на вишиванки

У 19-му столітті Іван Франко почав поєднувати вишиванку з європейським костюмом і започаткував своєрідну моду.Сучасники згадували: “Де б він не з’являвся, неодмінно привертав увагу своїм піджаком та вишиваною сорочкою поміж пишних комірців та краваток”.
День вишиванки в Україні

День вишиванки в Україні
Українська вишиванка відома в цілому світі

У кінці 19 століття про український традиційний одяг заговорила вся Європа, яку важко чимось здивувати. В 1876 році Олена Пчілка видала альбом українських вишивок. Українські орнаменти зачарували тамтешніх модниць, а в самій Україні розпочалися перші наукові дослідження вишивки.

Зараз елементи української вишиванки використовують у своїх колекціях визнані у світі модельєри та модні доми – Жан-Поль Готьє, Джон Ґальяно, Gucci, Valentino, Dolce & Gabbana. А в 2015-му американський Vogue опублікував статтю, в якій назвав українську вишиванку одним з головних трендів сезону.

Зірки шоу-бізнесу теж у захваті від українських вишиванок. У період проведення Чемпіонату Європи з футболу в 2012 році в Україні Мадонна купила собі українську вишиванку. Також полюбляють носити вишиванки Міла Куніс, Діта фон Тіз, Сандра Буллок.

Знаменитості у вишиванках
Голлівудські зірки та закордонні співачки прекрасно виглядають у вишиванках

Сьогодні ж дівчата не повинні вишивати собі вишиванку до весілля – її можна легко придбати. Але традиція вишивати також відроджується. Майстрині комбінують різні орнаменти та візерунки, популярною є квіткова вишивка. Та й сам крій сорочки змінився — йде в ногу з часом. Якщо в давнину переважно вишивали червоними, чорними та білими нитками — сьогодні палітра набагато більша.

Крім Дня вишиванки, українці все частіше вдягають національний одяг на інші великі свята, державні та релігійні, – День Незалежності, День Конституції чи День прапора, Великдень, Різдво.

Український кутюр’є Оксана Караванська про вишиванки

Оксана Караванська про вишиванки
Оксана Караванська розповіла про значення вишиванки у світі

“Перший і основний секрет її популярності – у неймовірній красі української вишиванки. Другий секрет – неймовірна кількість орнаментів, рисунків і вишивок з усіх регіонів України. Вони всі настільки між собою різняться! Це ж неймовірне розмаїття! Третє – всі ті неприємні моменти, які відбуваються у нашій політиці, те все, чого зазнає Україна у світі, сьогодні, звичайно, вже не стоїть на піку і на часі. Але тоді, коли весь світ хотів підтримати Україну, він звернувся до культури, до її історії, її витоків. Коли люди бачать українські вишиванки, вони просто не можуть відмовити собі у тому, аби придбати таку красивенну річ.

Вишиванками ми показали світу всю ту красу, яка створювалась не знаменитими художниками, а створювалось українською пересічною, абсолютно звичайною жінкою, яка сиділа вечорами і вишивала абсолютно те, що їй у голову ішло. Якщо не мала сильного таланту до вишивання, то передирала візерунки у подружок.

У мене бабця дуже красиві вишиванки вишивала, і вона мені розказувала, що рисунки свої вона нікому не давала. Коли вона ішла до церкви, то її товаришки стояли з листочками і просто перемальовували. Це те, що є загально побутове, народне, загальноукраїнське. Коли народ вміє створювати таку красу, то він уже є високого культурного рівня. Тобто, країна заслуговує на право називатися культурною”.

Не забудьте сьогодні підготувати свою найкращу вишиванку, щоб долучитися до цього яскравого і патріотичного свята!

Сичеславщина приглашает на «Козак Фест»


Фото: IGotoWorld

В селе Желтоалександровка Днепропетровской области в урочище Княжеские Байраки 19-21 мая пройдет этно-рок-фестиваль «Козак Фест». Об этом сообщили организаторы фестиваля на странице в Facebook.

Все три дня пройдут под выступления местных коллективов и аккомпанемент лучших украинских рок и этно-команд. Разводить огонь и зажигать сердца будет известный фестивальный ведущий Мяч Дредбол.

В первый день все районы Днепропетровщины продемонстрируют свое кулинарное мастерство. Состоится настоящая козацкий ярмарок. Можно будет посмотреть ландшафтное театрализованное действо «Запорожец за Дунаем» от Запорожского драмтеатра и научиться ездить на лошадях.

20 мая состоится конкурсная программа среди молодых украинских исполнителей, для которых, возможно, фестиваль станет путевкой в будущую музыкальную жизнь.

На третий день пройдет музыкальный концерт.

Фото Kozakfest.

Хедлайнеры фестиваля – группы СКАЙ, БУМБОКС, KOZAK SYSTEM, ТАРТАК, MAD HEADS XL, NAONI, OT VINTA, EPOLETS, КАБЛУКАМИ ПО БРУСЧАТКЕ, Комната Гретхен и другие.

К участию в конкурсе «Музыкальный поединок» (призовой фонд – 50 тыс. грн.) поступило более 50 заявок со всей страны. До основного этапа конкурса вошли Vidverto (Днипро), Роялькіт (Кривой Рог), Творческое любительское объединение «Жемчужина» (с. Бородаевка), Уран 235 (Борисполь), SilverTown (Каменское), Широкий Лан (Киев), Буря Єлізавєта (Верховцево), Slice of Story (Днипро), ДТ-75 (Верхнеднепровск), Марічкин Макогон (Черкассы), Дефицит (Пятихатки).

Участники дополнительного отбора: Bakenbardy (Днипро), st.Пятки (Пятихатки), Антон Гвоздик (Вольногорск), Notes (Днипро), СлівАрєз (Вольногорск), My Favorite Black (Днипро), Пространство (Чигирин).

Сюприз фестиваля сезона 2017 - прогулки самолетом на высоте птичьего полета. Продолжительность - 20 мин, стоит прогулка – 600 грн.

В рамках мероприятия состоится гонка кантри-кросс «Крепкий козак» в двух категориях: профессионалы и любители.

Организаторы утверждают, что фестиваль можно смело называть семейным. На территории будут работать несколько развлекательных локаций для ребятишек. И одна из них «Комната-няня», где родители могут оставить своих малышей на некоторое время.

Из Днепропетровска будут три бесплатные электрички до Пятихаток, а с Пятихаток добраться туда и обратно в любое время дня и ночи проблем, говорят организаторы, не возникнет.

Также запланировано трансфер Пятихатки - Козак Фест - Пятихатки и Желтые Воды - Козак Фест - Желтые воды.

Фестиваль будет проходить в месте исторической битвы, первой победной битвы украинского народа в освободительной войне 1648 года.

Идейными вдохновителями этно-рок-фестиваля «Козак Фест» стали днепровские волонтеры, бойцы полка «Днепр-1» и другие патриоты.

«Козак Фест» будет проходить в третий раз, но по масштабам он уже стал всеукраинским.

Перший у світі музей Миколи Костомарова відкрито!


ridna.in.ua

200-річчя Миколи Костомарова відзначили гучними народними гуляннями та урочистим відкриттям першого громадського та єдиного у світі музею-садиби видатного українського діяча у селі Дідівці Прилуцького району Чернігівської області, де він свого часу мешкав зі своєю дружиною Аліною Крагельською.

До 2008 року садиба залишалась занедбаною і забутою владою. Отож, майже 10 років голова Фонду «Рідна країна» Микола Томенко та почесний президент Благодійного фонду «Європа» Валерій Дубіль працювали над тим, щоб пам’ять про великого українця продовжувала жити. На сьогодні – будинок відремонтований і там діють експозиції, присвячені постаті Миколи Костомарова та Кирило-Мефодіївському товариству.


ridna.in.ua

Музей-садиба Миколи Костомарова є унікальним об`єктом, оскільки створений БЕЗ БЮДЖЕТНИХ КОШТІВ, а тому з гордістю може називатись громадським музеєм.

Виступаючи 16 травня на урочистостях з нагоди 200-річчя Миколи Костомарова біля Мазею-садиби, Микола Томенко висловив вдячність місцевій громаді, яка попри владні перешкоди свого часу, таки підтримала цей проект і долучилася до його відкриття. А тому саме громада, на його думку, сьогодні має вирішувати, на чий баланс перейде Музей, пише «Рідна країна».

«Мене питають: а хто керує? Керують місцева рада і сільська громада. Ми не забирали і не будемо забирати цей будинок. Як громада вирішить: не зможе сама забезпечувати – віддасть у район, і комплекс буде працювати на балансі району. Враховуючи те, що ми вже вклали у цей проект, думаю, районному бюджету не важко буде знайти на півтори ставки музейника і напівставки сторожа… Ми хотіли показати владі — як казав Євген Чикаленко — коли ви любите Україну не лише до глибини душі, а й до глибини кишені, то воно все виходить! На прикладі цього Музею ми показали, як можна любити Україну до глибини кишені», – сказав М. Томенко.


ridna.in.ua

В музеї буде створена наглядова рада, яка буде складатися з місцевих істориків та краєзнавців для створення повноцінної музейної експозиції. А на даний час з місцевою владою ведуться переговори щодо покращення інфраструктури для того, щоб туристам було комфортно дістатися і відвідати єдиний у світі Музей-садибу Миколи Костомарова.

В Варшаве стартовала выставка о буднях АТОшников в промзоне Авдеевки


В Варшаве во вторник открылась фотовыставка украинского фотографа Олеся Кромпляса "Промка" о буднях украинских военнослужащих, которые дислоцируются в промзоне Авдеевки.

В презентации экспозиции, которая развернута в помещении Ассоциации польских журналистов(SDP) Польши, участвовали ее автор, посол Украины в Польше Андрей Дещица, председатель SDP Кшиштоф Сковронский и многочисленные гости.

По словам Кромпляса, все фото сделаны в октябре-ноябре 2016 года, когда позиции в "Промке" занимала и до сих пор продолжает занимать 72-ая отдельная механизированная бригада Вооруженных сил Украины.

"Это был обычный фоторепортаж, но благодаря поддержке добрых людей из него было решено сделать выставку", - говорит Кромпляс, добавляя, что за рубежом она будет представлена в десяти странах. Кроме того, издан фотоальбом, от продажи экземпляров которого он имеет возможность часть экземпляров дарить солдатам, а также матерям погибших военнослужащих.

"Каждая фотография для меня - отдельная история", - подчеркивает автор, добавляя, что любимая его фотография, на которой солдат в полном боевом снаряжении стоит в промышленных ангарах на фоне стены, полностью посеченной пулями.

"Если отойти немного дальше, то на первый взгляд может показаться, что это - космонавт на фоне звезд", - замечает автор, констатируя, что реалии совсем другие.

С нескрываемой грустью Кромпляс сообщает, что половины героев с его фотографий уже нет...

"Вот несколько дней назад погибли еще двое ребят", - добавляет он.

Фото: Ю.Банахевич, Укринформ

Продолжая рассказывать об экспозиции, автор обращает внимание на фотографию, на котором через небольшое отверстие в доте, сконструированном из ящиков из боеприпасов, улыбается в объектив фотокамеры парнишка.

"Это 20-летний Сергей Захарчук. Пройдет совсем немного времени и он точно так же в последний раз заглянет в отверстие этого дота, откуда с противоположной стороны из подобного дота в него попадет снайпер..." - рассказывает автор об ужасной иронии судьбы героя своей фотографии.

Герою третьей фотографии и его товарищам посчастливилось больше. На ней изображен солдат, который сидит на веранде кирпичного дома, обустроенной под своего рода полевую кухню.

Как рассказывает Кромпляс, в одну из ночей враг, позиции которого расположены совсем близко от наших, бросит гранату на эту веранду, уничтожив весь интерьер импровизированной кухни. "По счастливому стечению обстоятельств солдат, который там находился, на минутку зашел в дом и тем самым спас свою жизнь", - отмечает автор.

В выступлении автор убеждает собравшихся, что война на востоке Украины продолжается, а до линии фронта из Варшавы не так уж и далеко - немногим более тысячи километров, что в условиях современной войны ничто.

"В условиях современного боя это один-два-три дня, и российские войска могут быть уже здесь. И мы должны понимать: если ничего не делать, а враг наш очень хитер и силен, то он никогда не остановится в Украине", - убеждает автор.

Он добавляет, что сейчас, в условиях "относительного затишья" на фронте, стоит показывать и рассказывать в мире о защитниках Украины и западных ценностях.

Председатель Ассоциации польских журналистов подчеркивает, что польские СМИ обепокоены ситуацией в Украине. "Порой отношения между нами бывают сложными, но украинцы могут на нас рассчитывать", - убеждает Сковронский.

Посол Украины в Польше Дещица в своем выступлении подчеркивает, что война на Донбассе идет уже три года, а поэтому такие выставки - очень важные события, поскольку это вызывает интерес к тому, что происходит на востоке.

"Мы не хотим, чтобы война продолжалась, а поэтому должны быть наготове. Мир может наступить благодаря международному давлению и продлению санкций против России", - подчеркивает украинский дипломат, добавляя, что это давление может быть вызвано и благодаря такого рода событиям, как эта экспозиция.

"Эти фотографии показывают реалии, к которым мы порой уже привыкаем. Но не надо к этому привыкать, потому что гибнут люди, уничтожается инфраструктура, стирается будущее этих людей, портятся межчеловеческие отношения и это нужно остановить! Мы не можем допустить, чтобы в XXI веке люди гибли за то, что приняли решение быть ближе к Европе, а не России", - сказал Дещица.

В то же время один из польских посетителей экспозиции попросил собравшихся почтить память всех погибших на востоке Украины минутой молчания.

Національний музей історії України запрошує на нічну мандрівку у часі

2
smartclever.com.ua

Національний музей історії України 20-21 травня 2017 року святкуватиме Міжнародний день музеїв у три етапи, повідомляє прес-служба музею.

20 травня з ранку до вечора перед Національним музеєм історії України проходитиме День вуличної музики. Після реставрації на території музею у затишній атмосфері музиканти зіграють десятки концертів, якими заохотять відвідувачів неодмінно відвідати НМІУ.

З 20:00 до 22:00 музей проведе акцію «Вечір у музеї», вхід на яку буде безкоштовним. Відвідувачі зможуть у темряві, з каганцями у руках, оглянути експозиції музею.

«Ніч у музеї» розпочнеться з концерту колективу Romein, який працює у стилі sympho-rock і neoclassic. Їхній виступ доповнять світлові експерименти на фасаді музею, що нададуть будівлі нового вигляду.

Тема цьогорічної «Ночі в музеї» – «Пам'ять». З 23.00 до 05:00 Національний музей історії України запрошує всіх охочих долучитися до історичної гри, яка поєднає у собі нічний перегляд колекцій, театральне, розважальне та культурне дійства.

«Національний музей історії України пропонує у цю особливу ніч зануритися у фантастичний фільм, який розтягнеться з пізнього вечора до світанку. Гості музею подорожуватимуть у часі. Переходячи з одного періоду в інший, він самої людини залежить, чи вона залишиться, наприклад, в палеоліті, чи перейде в період Київської Русі. Щоб перейти з одно періоду в інший, необхідно дотримуватися правил гри і дати відповідь на всі запитання. При цьому можна буде один одному допомагати, підказками стануть звукові ефекти, артистичні та театральні додатки. Нічна подорож по музеї завершиться зустріччю світанку на Старокиївській горі з краєвидом на Київ», – каже генеральний директор Національного музею історії України Тетяна Сосновська, повідомляє «Рідна країна».

Упродовж «Ночі в музеї» у холі НМІУ працюватиме лаунж-зона, де можна буде перепочити, переглянути фільм, послухати музику, зіграти у стародавні ігри, пригоститися гарячими напоями від партнерів музею.

Квиток на «Ніч у музеї» коштуватиме 200 грн.

Розклад цьогорічної ночі:

22:30-23:00 — відкриття на вулиці з музикантами Romein
23:00-01:30 — квести
01:30-02:30 — кава-брейк
02:00 — 04:30 – екскурсії з каганцями
з 02:30-04:30 діятиме лаунж зона
04:30-05:00 — оглядова екскурсія територією музею
05:00-05:30 – сюрприз

Як відомо, Міжнародний день музеїв — щорічне свято, яке відзначається 18 травня, святкування переносяться на найближчі вихідні. НМІУ третій рік поспіль долучається до міжнародної акції «Ніч музеїв», приуроченої до Міжнародного дня музеїв.

Ивано-Франковск открывает сезон бесплатных экскурсийВ Ивано-Франковске стартует сезон бесплатных экскурсий. Впервые участники этой акции смогут подняться на смотровую площадку Ратуши. Об этом на пресс-конференции сообщил начальник управления туризма Ивано-Франковской ОГА Виталий Передерко.

«21 мая стартует шестой сезон бесплатных экскурсий в Ивано-Франковске. Запланировано провести 15 экскурсий, последняя состоится 27 августа», - сказал Передерко.

Он отметил, что к акции привлекут 16 экскурсоводов. Каждая экскурсия - авторская. Начинаться прогулки будут каждое воскресенье в 12:00 возле Краеведческого музея, который находится в городской Ратуше.

Уникальное путешествие по городу будет пешим и продлится около двух часов. Городские власти в этом году разрешили всем участникам бесплатных экскурсий подняться на смотровую площадку Ратуши, «чтобы увидеть город, как на ладони».

Известно, что в прошлом году бесплатные экскурсии в Ивано-Франковске посетили почти 500 гостей и жителей города.

Восьмий міжнародний студентський фотоконкурс «Гаряча крига»З 29 травня по 3 червня 2017 року в рамках XVII Міжнародного конкурсу молодих модельєрів-дизайнерів кафедра дизайну Київського національного університету технологій та дизайну проводитиме Восьмий міжнародний студентський фотоконкурс «Гаряча крига».

Церемонія відкриття фотовиставки кращих конкурсних робіт відбудеться 30 травня 2017 року об 11.30 в приміщенні Музею Київського національного університету технологій та дизайну, за адресою: м. Київ, вул. Немировича-Данченка, 2, корпус 1.

Метою конкурсу є розвиток творчого потенціалу студентської молоді, зокрема студентів-фотовідеодизайнерів, які засобами фотомистецтва прагнуть відобразити красу природи і людини, висловити власне ставлення до нагальних проблем сьогодення, привернути увагу до яскравих миттєвостей буття, показати багатогранність людських відносин і почуттів.

У конкурсі візьмуть участь студенти вищих навчальних закладів, коледжів з України і Зарубіжжя, віком від 16 до 35 років. Більше 200 робіт вже представлено і претендують на конкурсний відбір у чотирьох номінаціях конкурсу: А - «Світ навколо тебе», В - «Творчий пошук», С - «Fashion-фотографія», D - «Вільна тема».

Творчі роботи оцінюватиме журі, до складу якого увійшли відомі фотохудожники України, мистецтвознавці, фахівці дизайнерської справи, члени творчих спілок і фотооб’єднань України і світу, студенти фотовідеодизайнери Університету: Микола Іващенко, Юрій Косін, Вікторія Мироненко, Володимир Овчарек, Андрій Чекановський, Анна Прищепа. Очолюватиме журі голова Національної спілки фотохудожників України, Заслужений працівник культури України Едуард Странадко.

Ділова програма фотоконкурсу передбачає низку спеціалізованих заходів для учасників, а саме:


 • семінар «Чому такі дорогі фотохудожники?», автор: кандидат мистецтвознавства Вікторія Мироненко, (24.05.2017, початок 0 13.30, адреса: м. Київ, вул. Немировича-Данченка, 2, корпус 4, ауд. 4-0104);


 • семінар «Фотопоезія як засіб візуалізації слова», автор: автор і перекладач поетичних книжок, кандидат філологічних наук Вікторія Хоню (Осташ) (25.05.2017, початок о 13.30, адреса: м. Київ, вул. Немировича-Данченка, 2, корпус 4, ауд. 4-0104);


 • фотопленер «Високі схили Дніпра», керівник: директор «Музею фотографії КНУТД», член Національної спілки фотохудожників України Станіслав Потанін (26.05.2017, автобусна екскурсія по Київській області).


В рамках міжнародного студентського фотоконкурсу «Гаряча крига» пройде Круглий стіл «Фотовідеодизайн у проектуванні сучасного музейного простору: взаємодія сфер». Він розпочне роботу 30 травня 2017 року о 12 годині в Конференц-залі Київського національного університету технологій та дизайну, за адресою: м. Київ, вул. Немировича-Данченка, 2, корпус 1.

Мета Круглого столу – окреслити існуючі проблеми в сучасному вітчизняному музейному дизайні, шляхи взаємодії фотовідеодизайну і музейної справи.

В обговоренні питань вітчизняної музейної експозиції як виду художньої творчості, місця цілей і арсеналу творчих засобів фотовідеодизайну у розбудові експозиційного ансамблю, сучасного світового досвіду в галузі музейного дизайну візьмуть участь фахівці дизайну, музейної справи, вчені в галузі музейного дизайну, історики, мистецтвознавці, викладачі і студенти Вузів з різних регіонів України.

Модератор Круглого столу – культуролог, доктор філософії в культурології, професор, член Національної спілки кінематографістів України, доцент кафедри дизайну Київського національного університету технологій та дизайну Ірина Довженко.

На Черниговщине появились три новых заповедных объекта


Фото на обложке: pizzatravel.com.ua

Природно-заповедный фонд Черниговщины пополнился тремя новыми объектами местного значения - памятниками природы в Чернигове и ботаническим заказником в Варвинском районе. Соответствующее решение 17 мая приняла сессия Черниговского областного совета, сообщает корреспондент Укринформа.

"Объявить природно-заповедными объектами местного значения территории, имеющие особую биологическую, природоохранную и научную ценность (согласно приложению). Объявление указанных природно-заповедных объектов проводится без изъятия земельных участков у их владельцев и пользователей", - отмечается в тексте решения.

В соответствии с ним областной государственной администрации поручено обеспечить разработку положений новых объектов ПЗФ и передачу их под охрану учреждениям, за которыми они закрепляются.

Следовательно, на территории города Чернигова создается памятник местного значения "Сосна Василия Ялоцкого". Это – 200-летнее дерево сосны обыкновенной высотой 22 м, названное в честь владельца мельницы на реке Стрижень Василия Ялоцкого, от фамилии которого происходит название регионального ландшафтного парка "Яловщина". Располагается на территории агробиостанции Черниговского областного педагогического лицея для одаренной сельской молодежи.

Другая природная достопримечательность - "Вековые деревья бывшей усадьбы помещика Григория Глебова" - размещена на восточной окраине Чернигова, на территории технологического университета, института микробиологии и школы-лицея №16. Это 31 дерево возрастом более 100 лет, которые имеют эстетическую, научную и природоохранную ценность.

Кроме того, на территории с. Кухарка Варвинского района создается ботанический заказник местного значения "Липовый яр". Он ценен распространением горицвета обычного, сна чернеющего и осоки ржаной, занесенных в Красную книгу Украины.

В общем по количеству заповедных объектов Черниговская область является лидером в Украине. В 2016 году в регионе функционировало 662 объекта ПЗФ общей площадью 260,7 тыс. га, что составляет 7,81% площади области.

Виставка “Зруйнована казка”: відкриття четвертого етапу міжмузейного проекту “Чумацький шлях”16 травня відбулося представлення четвертого етапу міжмузейного проекту “Чумацький шлях”: виставки “Зруйнована казка”. Організатор: Міністерство інформаційної політики України.

Учасники: Еміне Джапарова - перший заступник міністра інформаційної політики; Георгій Браіловський - куратор, засновник інформаційного порталу In-Art; Олег Тістол - художник; Ельміра Шемседінова - художниця; Рустем Скібін - майстер кримськотатарської кераміки.

Коротко. У наші дні питання "чий Крим?" стало водорозділом і точкою біфуркації. Яку відповідь на це запитання як в геополітичному, так і в інтимно-особистісному вимірі дадуть відомі українські художники? Які історії про етику та міфологію, а також про красу вони розкажуть глядачам? Як депортація кримськотатарського народу змінила усні оповіді, що передаються від бабусь до онуків? Якими у цих оповідях постають добро і зло?

Підсумкові матеріали:

Міжмузейний проект "Чумацький шлях" розповідає про історію взаємовідносин українців та кримських татар

В Укрінформі було презентовано виставку "Зруйнована казка", що відкрилася 17 травня в Музеї української діаспори у рамках міжмузейного проекту "Чумацький шлях". Четвертий етап проекту присвячений річниці депортації з Криму кримських татар. Про це повідомив куратор проекту і засновник інформаційного порталу In-Art Георгій Брайловський.

"Важливо, що ми дізнаємося історію взаємовідносин між українською та кримськотатарською культурою не на враженнях, а на музейних експонатах. Багато сучасних українських художників взяли участь у проекті, і завдяки цьому ми не просто дивимося на своє минуле та аналізуємо його, ми аналізуємо своє майбутнє. Пройдений нами великий шлях нашим "Чумацьким шляхом", ті символи, та семантика, те відчуття навколишнього світу, які мали наші предки на цій землі, відобразилися як в українській, так і в кримськотатарській культурі", - сказав Брайловський.

За його словами, виставка, присвячена річниці депортації кримськотатарського народу, - "це не просто виставка про кримських татар, це наша спільна історія, у якій народи відчули вплив тоталітарного режиму".

Він підкреслив, що "Зруйнована казка" дає зрозуміти, що, "як для українців Україна - єдина їхня батьківщина, так і для кримських татар Крим - їхня єдина батьківщина, і вони автохтонний корінний народ, який не випадковим чином з'явився в Криму, а упродовж тисячоліть формувався там як етнос".

За словами куратора проекту, депортація - це не остання спроба знищення народів.

"Те, що сьогодні відбувається на окупованному Кримі - це ще одна спроба знищити останні сліди перебування кримських татар на своїй батьківщині. І саме про це ми говоритимемо на нашій виставці", - резюмував Брайловський.

На думку одного з учасників проекту, художника Олега Тістола, філософія поняття "Чумацький шлях" дає природне поняття автохтонності, і учасників проекту об'єднує спільний цивілізаційний вибір.

"Нас об'єднує історія, географія і спільний цивілізаційний вибір, а не штучні політичні декларації та зусилля комусь щось довести. Ми всі зроблені з одного матеріалу і займаємося європейським культурним процесом".

Художник відзначив, що українцям і кримським татарам "не треба доводити, хто де прописаний і звідки куди прийшов".

"Тобто наші чумаки ходили за сіллю до Криму дуже давно, а кримські татари створювали свою культуру, яка впливала на нас. Власне виставка про цю правду", - підкреслив учасник проекту.

Відео з прес-конференції:


Продовження тут: Відродження нації Руси-України. Частина 2 (огляд), Частина 3, Частина 4
*****
Допомога антимосковському проукраїнському блогу (за бажанням) / Помощь блогу (при желания и наличии средств ):
Реквизиты: карта “ПриватБанк” № 5168 7422 0772 0016
Tags: Український Ренесанс, атовці, вишиванки, возрождение, культура, мистецтво, музеи, народный костюм, национальное самосознание, национальные костюмы, популяризация Украины, спадщина, традиции, туризм, украинизация, українське, фестивалі, фольклор, этностиль
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 12 comments