Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Перлина на березі Росі

За вісімдесят кілометрів на південний захід від столиці України розташувалося одне із найстаріших міст Київської Русі - Біла Церква. Місто заснував у 1032 році великий князь Ярослав Мудрий. У минулому городище-фортеця Юр’їв, який протистояв нападам кочівників зараз перетворився на сучасне місто з більш, ніж двісті тисячами мешканців. Саме в цьому мальовничому місці розташувалася перлина легкої промисловості країни - Білоцерківський коледж сервісу та дизайну.

Багато розрух і пожеж пережив Юр'їв. З самого початку його виникнення жителі перебували в постійній тривозі від нападів із степу. У 1103 році відбудовують Юр'їв, зруйнований після нападу половців. Проте не можна було стримати хижацтва степняків. Мономах уклав з ними 19 мирових угод, передав їм безліч одягу - проте все даремно. З цією ж метою князі одружувалися з ханськими дочками, але хани не переставали грабувати область своїх руських-українських зятів. Городища обкопувались валами, а дружинам доводилось мало не постійно тримати коней за повід, чекаючи походів.

 
Саме на Росі, у запеклих боях гартувалася фортеця Юр’їв/власне фото

До чого це занурення в сивину? Вже п’ятдесят років, як на березі річки Рось, де колись передавалися дари грізним завойовникам та йшов обмін нареченими засновано Білоцерківський коледж сервісу та дизайну. Цей навчальний заклад справжнє Ельдорадо з пошиву сучасного та народного одягу! Аби було б таке учбове підприємство, наприклад, за Ярославових часів, то можливо й не траплялося стільки безперервних та кровопролитних війн на цих благословенних землях? Адже вироби білоцерківських майстринь задовольняють зараз не тільки попит сучасної місцевої легкої промисловості, а й, гадаю, спроможні були здивувати жаднючих половців з минулих століть. До речі, в коледжі, в колекції театру моди створено колекцію костюмів «Жінки в історії України».

 
Засновника Білої Церкві Ярослава Мудрого тут шанують/власне фото

Жарти жартами, але доля подарувала авторові незабуваєме відрядження у цей дивовижний клондайк потенційних українських наречених та справжніх майстринь.

Історія становлення цього навчального закладу розпочалась у далекому 1959 році з моменту заснування Білоцерківської вечірньої профтехшколи Київського обласного управління промислової кооперації. І тільки у 2004 р. Вище професійне училище було реорганізовано в Білоцерківський коледж сервісу та дизайну.

Піввіку – це непростий шлях становлення і розвитку, вдосконалення. Відомий філософ стверджував, що «не дай вам Боже жити у епоху змін». Зрозуміло, що управляти навчальним закладом у часи реформ, які посилені в Україні саме в галузі освіти особливо, але й важко. Бо саме коледж повинен витримати удари кризових явищ у країні – функціонувати, оновлюватись, удосконалюватися. Тому роль директора у сучасних реаліях переоцінити важко. Саме він комплектує команду, формулює місію навчального закладу, визначає домінанти діяльності, створює, врешті-решт, імідж коледжу.

З 1995 року колектив очолює Заслужений працівник освіти України, відмінник освіти, відмінник служби побуту, голова Ради директорів вищих навчальних закладів Київської області, член «Золотого фонду» м. Біла Церква та й просто красива та мила жінка – Алла Олегівна Степура. До речі, це лише третій керівник за всю історію існування закладу! Напевно, мало знайдеш по всій країні такий стабільний, у кадровому сенсі, колектив.

 
Білоцерківська альма-матер українських кутюрьє/власне фото

Заходжу до кабінету пані Алли. Робоче місце керівника тисячного колективу зовсім не нагадує адміністративний офіціоз, скоріш - домашню українську оселю. Одночасно відчувається і господарський лад, і директорська строгість, але головне – хатній затишок. Сидимо за стільцем під образами Божої Матери:

- Алло Олегівно, розкрийте секрет, як вдається поєднувати все в одному: діловий стиль керівництва і суто жіноче, практично-лагідне ставлення до справи?

- Живу і працюю за серцем, інтуїтивно (сміється, - Авт.). Все це в нутрі, у душі. А діловитість – селекція досвіду віддачі всього життя улюбленій справі.

- Це видно неозброєним оком. А звідки така підкреслена, я би сказав, українськість? Адже Ви родом з Білорусі?..

- Так. Народилася та юні роки провела саме у краю Біловезької пущі. Вперше потрапила в Україну, точніше до Києва, в якості туристки у 1977 році. На дворі було 9 травня, Хрещатик, тепла погода и море квітів каштанів! І я відразу закохалася у цей дивовижний край!

Після повернення на батьківщину стала домагатися розподілу саме в УССР. Адже на той час студентів розподіляли по всьому Союзові. Вибір був невеликий: або Суми, або Біла Церква.

Закінчив Вітебський індустріально-педагогічний технікум приїхала за розподілом, з одною валізою у руці у Білу Церкву. Відразу влаштувалася майстром виробничого навчання у тоді ще Білоцерківське училище № 14. Згодом працювала викладачем, заступником директора з виховної роботи... Загалом, все життя – праця у Коледжі, який очолила у 1995 році. Тепер мене можна сміливо називати українкою.

Ніколи не відчувала якоїсь дискримінації, адже українці, як і білоруси толерантні люди. Треба тільки поважати людей, с ким поруч живеш та працюєш, любити землю, яка зігріла та приютила тебе.

 
Директор Білоцерківського коледжу сервісу та дизайну Алла Степура/власне фото

- Деякі учбові заклади мають свої особисті властивості, що привертає увагу абітурієнтів. Ваш коледж щось має особливе в своєму „арсеналі”?

- Першу відповідь Ви можете побачити вже зараз, після огляду нашого господарства, гуртожитку, навчальних лабораторій та кабінетів (про це трохи нижче, - Авт.).

По-друге, на першому місці у нас завжди стоїть дитина, як особистість. Намагаємось якомога більше мати бюджетних місць для навчання на безкоштовних засадах і такими показниками мало хто в Україні може похвалитися, - Авт.)

В коледж приймаємо на конкурсній основі! Але не обов’язково приходити до нашої приймальної комісії з набором пензлів, олівців та папок, як це вимагають в декотрих закладах. Головне, щоб майбутній учень мав бажання отримати професію за покликанням власного розуму та душі, набирався знань та з любов’ю вливався до нашої дружної родини. Коледж відомий не тільки, як заклад з високими вимогами до дисципліни та порядку, але і з уважною опікою про дитину.

 
Учні коледжу почуваються дружною родиною

- Багато хто з випускників дивляться на коледж, як на вищу установу чи, скажемо, на першу сходинку до ще більших висот у професійній кар’єрі...

- З 2001 року заклад увійшов в навчально-науково-виробничий комплекс із Київським національним університетом технологій та дизайну, пізніше з Хмельницьким національним університетом та Київським національним університетом культури і мистецтв (Поплавського).

З 2007 року Білоцерківський коледж сервісу та дизайну є обласним базовим навчальним закладом серед вищих навчальних закладів І-ІІ рівнів акредитації Київської області.

І всі наші дівчата та хлопці (хоч їх не великий відсоток, колектив більш жіночий) мають однакові умови та шанси на продовження навчання саме у цих „крутих” вищах.

За півстоліття ми підготували біля 20 тисяч фахівців для легкої промисловості та сфери послуг. Коледж не має проблем із працевлаштуванням випускників, тому що дає хороші практичні навики з професії, студенти мають змогу проходити практику на сучасних підприємствах.

Є й такі, і з кожним роком зростає відсоток цих студентів, хто отримує за бажанням неповну вищу освіту кваліфікації технік-конструктор, технолог, фахівець перукарської справи та декоративної косметики, референт, адміністративний секретар.
У коледжі сформовані певні критерії педагогічної компетентності: навчати можуть лише викладачі з високим рівнем знань і професійної майстерності, які здатні запалити серця молодих людей до знань, до праці, до власної відповідальності за своє майбутнє.

 
В коледжі більшість – дівчата

- Я це відчув при спілкуванні з вашим майже стовідсотковим жіночим колективом. Відчувається фаховий підхід та жіноча хватка...

- Ми пишаємося нашими педагогами, котрі є авторами підручників та навчальних посібників, мають власні методики підготовки фахівців для легкої промисловості, перукарських салонів та дизайнерських послуг. Тут знайшли своє покликання справжні майстри своєї справи, досвідчені фахівці, самовіддані педагоги, які є гордістю колективу, служать яскравим прикладом щирої поваги до традицій нашого закладу.

З метою формування позитивної мотивації до навчання наші педагоги активно впроваджують інноваційні педагогічні та інформаційно-комунікаційні технології. Вже накопичено чималий досвід з використання інтерактивних методик та прикладних програм у навчальному процесі, створення інформаційної бази для самостійної роботи студентів, у тому числі в електронному варіанті.

Два підручники, авторами яких є викладачі коледжу (В.О.Кучер, А.О.Степура «Обладнання швейного виробництва», В.Г.Литвин, А.О.Степура «Конструювання швейних виробів»), видані з грифом Міністерства освіти і науки України.

Чотири циклових комісій за напрямами «Легка промисловість», «Перукарські технології», «Документознавство та комп’ютерні технології», «Суспільно-гуманітарні та економічні дисципліни» та методичне об’єднання класних керівників є стержневою ланкою в організації навчально-методичної роботи в коледжі.

Підготовка випускників, які зможуть успішно влитися у виробничі відносини, у яких створена інтелектуальна основа для самореалізації особистості, є головними пріоритетами в діяльності нашого педагогічного колективу.

- З Вашого дозволу я помандрую трошки тенетами найсервіснішого коледжу України...

- Прошу, будьте у нас, як дома..

**********

 
На батьківських зібраннях можна ще й концерт переглянути/власне фото

Пощасливилося мені побувати на батьківських зборах Коледжу. Як кажуть – на ловця і звір біжіть! Перевірив в дії творчі жіночі колективи, роздивився учбові сучасні корпуса, побачив щасливі та впевнені обличчя батьків дівчат.

Таке враження, що світова криза стороною обійшла саме цей гостинний коледж. До того ж все тут по хазяйські та зі смаком зроблено! А музею народного костюму чи театру моди позаздрити можуть навіть столичні вищи. Коледж випускає й власний щомісячний однойменний тижневик.

Для власного театру моди студенти самі шиють костюми до вистав, а саме: казок, комедій, драм, трагедій, історичних оповідань тощо. Є тут і відома колекція «Жінки в історії України»: княгиня Ольга, доньки Ярослава Мудрого, Роксолана, які і надихнули мене на початку до історичних спогадів.

 
Відома колекція «Жінки в історії України»

Візитною карткою навчального закладу є народний ансамбль барабанщиць. Тендітних „українських гусарок” одягають власні модельєри - студенти груп кравців, які створюють кожного разу нові яскраві форми для ансамблю.

За свою 35-річну історію ансамбль зазнав багатьох змін. Без перебільшення – барабанщиці колежанки вже стали візитовою карткою Білої Церкви. Саме їх попередниці відкривали Олімпійські ігри 1980 року у Києві, та і зараз без присутності оновлених барабанщиць не проводяться жодні найпрестижніших обласні та районні заходи.

Останній „редутом” колежанського господарства на моєму шляху став гуртожиток. Якщо українським упорядникам готелів до чемпіонату Євро-2012 буде до потреби запозичення досвіду влаштування гостинних будинків – раджу зазирнути на вул. Шевченка, 91, що у Білій Церкві. Саме тут мої стереотипи радянських часів про студентській побут у кутах гуртожитків змінилися докорінне.

 
Куточками готельного гуртожитку/власне фото

Якщо стисло, то це студентський оазис, повний романтики з європейськими зірковими стандартами! Все, що складає насолоду життя в студентській домівці, є результатом чіткої, обдуманої роботи маленького колективу спеціалістів, які зрозуміли, що гуртожиток – це оселя, в якій проходить робота з організації змістовного дозвілля та виховання свідомих громадян незалежної України.

Студентський євро готель має все для автономного життя: хол з телевізорами, комп’ютерні класи, бібліотеку з екзотичним акваріумом, медпункт, кухні, душові. В кімнатах затишно, охайно, з новими меблями та комплектами моднішої білизни.

 
Затишна бібліотека/власне фото

Належна увага приділяється соціальному захисту студентів із категорії дітей-сиріт, з неповних і неблагонадійних сімей. У коледжі розроблено спеціальну програму до їхнього забезпечення.

А постійні екскурсії, свята, спортивні змагання, виставки, конкурси кують тут справжніх громадян-патріотів. Адже первісне на чому зосереджена програма Коледжу - висвітлювання маловідомих сторінок з історії України, життя і творчості видатних політичних і громадських діячів, митців, поетів; популяризуються кращі зразки фольклору та народних традицій; вивчаються твори пісенно-музичного спадку України; проводяться заходи, які поєднують в собі елементи змагання, розвивають науково-пізнавальні інтереси, творчі здібності студентської молоді.

Для довідки: БКСД – сучасний, провідний навчальний заклад не тільки Київщини, але, на мій погляд, всієї України. Крім швейного майстерства, тут молодь опановує перукарську майстерність та з інформаційно-комунікаційних технологій. Тут щороку навчається близько 660 студентів денної форми навчання. Підготовка проводиться за 4 спеціальностями неповної вищої освіти та з 8 робітничих професій. Колектив успішно пройшов акредитацію з усіх спеціальностей, а в 2009 році ліцензовано нову спеціальність «Діловодство».

Завдяки атмосфері пошуку, розвитку, яка склалася в колективі, у 2001-2003 рр. навчальний заклад брав участь у Міжнародному проекті Європейського Фонду Освіти «Підприємництво в освіті і навчанні».

Завдяки професійній компетентності та добросовісної праці працівників, навчальний заклад завжди має високий рейтинг та визнання. Наприклад, останньою нагородою БЛСД стала бронзова медаль осінню минулого року на Другій виставці “Інноватика в освіті України”. У виставці Міносвіти і науки та Національної академії педагогічних наук брали участь 25 регіонів України із 420 навчальних закладів, у тому числі 70 – університетів, академій, інститутів, коледжів, технікумів! Педагогічні здобутки педагогів коледжу були помічені і достойно відзначені.

 
Гусарки Білої Церкви/власне фото

*****

Біла Церква - батьківщина багатьох діячів науки, культури, мистецтва та спорту. Тут народився та провів більшу частину життя гетьман Іван Мазепа, художник-портретист Л. Волинський, композитор і хоровий диригент Л. Яциневич, фізик, академік Г. Вул, математик, академік Ю. Линник, триразовий олімпійський чемпіон з вільної боротьби О. Медвідь, олімпійський чемпіон з волейболу Є. Лапінський, чемпіон світу з радіоспорту О. Фурса. У Білій Церкві жили і працювали відомі світові авторитети композитор, один з ініціаторів відродження УАПЦ К. Стеценко, театральний режисер-новатор Л. Курбас, класик єврейської літератури Шолом-Алейхем (Рабинович), письменник В. Кучер, ботанік, генетик, селекціонер, географ, академік М. Вавилов, льотчик-космонавт П. Попович та багато інших . Свого часу в місті перебували та творили такі видатні постаті, як гетьман Б. Хмельницький та поет Т. Шевченко, державні діячі, поет С. Петлюра та один з керівників УНР В. Винниченко, I. Нечуй-Левицький, Г. Державін, К. Паустовський, Ю. Смолич.

Гадаю, що Білоцерківський коледж сервісу та дизайну так само, як і відомі історичні земляки-білоцерківці вже заслужив на своє місце пошани у скрижалях цього тисячолітнього місця на березі давньої Росі.

коледжем мандрував Олег Леусенко,
Київ-Біла Церква-Київ
(„Молодь України”, 19 квітня 2011 р.)

Tags: Київщина, города, дизайн, духовность, женщины, интеллект, интервью, история, комфорт, льготы, мистецтво, мода, молодежь, наука, національний виробник, одяг, освіта, патриотизм, провинция, статті О. Леусенка, студенти, учбові заклади, учебники, фото
Subscribe

 • Гутаперчеві прилади

  Під Лозовим на Донеччині ліквідовано чотирьох найманців РФ, ще п’ятеро – трьохсоті , - повідомили окупанти т.з. терористичної "ДНР". Російські…

 • Де поділись патріоти?

  ЗМІ проаналізували, що за останні 2 роки надщедрими благодійниками в Україні були Петро Порошенко та… Новінський. Але ПП витрачає свої гроші на…

 • Евросоюз продлил санкции за оккупацию Крыма против РФ еще на год

  Европейский Союз продлил санкции за незаконную оккупацию Крыма и Севастополя Российской Федерацией до 23 июня 2022 года. Как передает Укринформ,…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 4 comments