Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Українців чекатиме жебрацтво у прогнилих оселях, якщо не змусять владу рахуватися з ними

В Україні назріває війна на комунальному фронті

Ще не встигли українські громадяни оговтатися після введення Податкового кодексу, підвищення тарифів на всі види послуг тощо, як вже точаться розмови про нові порції „реформ” та законотвори від влади. І якщо суспільство тільки очікує неприємних сюрпризів від пенсійного прокрустова ложа та Трудового кодексу, то інший документ в народі встигли охрестити Нежилим кодексом. Є велика вірогідність сценарію перетворення наших помешкань на халупи з безправними господарями, а деякі ділки від влади ще намагатимуться на цьому заробити.

Більшість з нас живе в багатоповерхівках. Влада вже офіційно заявила про обов’язковий перехід всіх багатоповерхових будинків з обслуговування їх житлово-комунальними підприємствами (ЖКП) в організації самоуправління - об’єднання співвласників багатоповерхових будинків (ОСББ). Тобто владою будуть створені умови - ЖКП збанкрутують („процес пішов”, як то кажуть) і закриються, а будинки вимушено мають перейти на іншу форму господарювання – ОСББ.

Мого співбесідника можна назвати людиною енергійною. Його обізнаність у комунальній справі, юридичний фах та громадянська активність все, що треба при відстоюванні громадських прав у галузі ЖКГ. Отже, спілкуюсь із своїм другом, головою Координаційної ради ГО „ПГО(Рівне) – Народовладдя” Сергієм Волковим :

  - Перше питання для загального уявлення майбутніх перетворень у комунальному житті держави. Чому влада прискорює переведення всіх нас - власників квартир, з ЖКП до ОСББ?

- Справа в тому, що ми і наші батьки, роками справно перераховували кошти за утримання наших багатоквартирних будинків (квартплату), співвласниками яких ми є, на рахунки житлово-комунальних підприємств. Саме ці підприємства взяли на себе функції балансоутримувачів будинків і функції обслуговуючих підприємств, які надають послуги з утримання будинків та прибудинкових територій.

Все почалося з часів приватизації державного житлового фонду. Саме ці підприємства були зобов'язані, за графіком, здійснювати і поточні, і капітальні ремонти, бо вони, по своїй суті, є правоприємниками держави.

- Тобто, на ці підприємства влада поклала певні зобов'язання?

- Обов'язків ніхто своїх не виконав, а тому наші будинки опинилися в жалюгідному стані, який межує з аварійним. Конструктивні елементи будинків знаходяться у аварійному стані, комунікації тримаються на доброму слові, а тому, у державних мужів, виникла ідея фікс, «спихнути» з своїх плечей цю проблему і обов'язок, передавши будинки на баланс ОСББ, аби ми, самостійно, утримували їх, а житлово-комунальні підприємства, які розкрали, розбазарили наші кошти, “умивши” руки, “успішно” ліквідувати, не прозвітувавши перед громадою по тим коштам, які ми, щомісяця, сплачуємо за утримання будинків.

- Що відбуватиметься далі?..

- Державою планується до 2014 року по Україні перевести в ОСББ 75% всіх багатоповерхових будинків.

Як вже показує практика по окремо взятому ОСББ, зібраних коштів, через погану платіжну дисципліну у будинку, не вистачатиме на утримання навіть голови ОСББ, додайте ще бухгалтера, слюсарів-сантехніків, електриків, двірника, утримання ліфтів (якщо вони є у будинку). Тому перед головою ОСББ буде стояти вибір, або сплатити зарплатню всім працівникам, сплатити податки та зробити внески в різні фонди, або спрямувати кошти на поточні ремонти, які обов’язково виникатимуть, або відмовитися від зарплатні і працювати на добровільних засадах.

Керувати ОСББ будуть пересічні громадяни, з числа мешканців будинку, а контроль за діяльністю ОСББ, зі слів представників влади, здійснюватимуть мешканці будинку. Як керівники ОСББ, так і контролери не мають відповідного фаху, а тому це приведе до сумних наслідків.

- Що до цих пір робилося на законодавчому рівні?

- У свій час Верховною Радою було прийнято два Закони України «Про Органи самоорганізації населення» (ОСН) та ЗУ «Про об'єднання співвласників багатоквартирних будинків»(ОСББ), які на наш погляд є спорідненими законами.

- Про ОСББ, як господарську структуру зрозуміло. Давайте, Сергію, попоговоримо про ОСН..

- ОСН - це контролюючий орган, як міськрада в мініатюрі. Виходить, для того, аби утримувати будинок треба створити ОСББ, а для того, аби контролювати ОСББ треба створити ОСН. На думку нинішньої влади, після того, як буде ліквідовано всі житлово-комунальні підприємства, мешканці будуть змушені створити ОСББ, бо повинен же хтось обслуговувати будинки.

- У чому різниця між намірами влади і Вашою пропозицією?

- На наш погляд, ОСББ, як і ОСН створюється з числа мешканців будинку, але ОСН створюється без створення юридичної особи, він (ОСН) виступає представником власників (співвласників) будинку і діє в інтересах власників будинку. Поки влада ще не встигла ліквідувати (збанкрутити) в країні повністю всі ЖКП, то можна не створюючи ОСББ, створити ОСН на базі багатоповерхового будинку. Тим самим само організувати жителів будинків для захисту своїх прав.

Такі ОСН мають бути створені у всіх будинках (чим більше тим краще) по Україні. Тільки масовий характер дасть реальний шанс супротиву діям та намірам влади. Має бути від кожного будинку по лідеру.

- Давайте обговоримо реальні наслідки та переваги створення ОСН в інтересах пересічного українця...

- Згідно п. 6 ч. 1 закону України «Про ОСН», стаття 14: „Власні повноваження органу самоорганізації населення.

1. Органу самоорганізації населення у межах території його діяльності під час його утворення можуть надаватися такі повноваження:

6) здійснювати контроль за якістю надаваних громадянам, які проживають у жилих будинках на території діяльності органу самоорганізації населення, житлово-комунальних послуг та за якістю проведених у зазначених жилих будинках ремонтних робіт.

Тобто закон про ОСН нам дає право контролювати ТОГО, хто на сьогодні надає житлово-комунальні послуги. А ці послуги нам зараз надає ЖКП.

Ось типова ситуація по Україні на прикладі міста Рівне. З восьми ЖКП, шість місцева влада має подати на банкрутство. Вони планують закрити ЖЕКи, а майно не ліквідовувати та списувати, а просто створити, на базі цього комунального підприємства нову комунальну, або приватну фірму без боргів. Тобто, «чисту».А вже створені під тиском влади ОСББ, будуть обслуговуватися цією фірмою.


Все обладнання цих ЖЕКів та майно планують залишити за собою, помінявши вивіску і списавши з себе зобов'язання.

Взагалі, нав‘язування владою ОСББ це є хитрий хід щоб скинути на наші з Вами плечі старі, не ремонтовані будинки, то ми у відповідь пропонуємо створити багато ОСН. Тобто кожен будинок - ОСН.

Ми повинні створити ОСН до того поки ЖКП не закриються. Голови ОСН тоді будуть мати право прийти в ЖКП і витребувати по своєму будинку документи на проведення робіт, та надання послуг за три останні роки.

Зловживань та списування грошей у ЖКП є безліч. Це також одна з причин чому їх хочуть ліквідувати, бо вкрадені людські гроші, нібито списані на ремонти.Тому голови ОСН, отримають офіційну інформацію з ЖКП про зроблені ремонти і порівняють її з реальною картиною - чи робився, приміром, ремонт під‘їзду чи даху.

Зрозуміло, що не робився, а гроші були списані. Тоді ОСН складає акти з жителями будинків на місцях про відсутність таких робіт і має право подати позов до суду, та проведення будівельних експертиз про відсутність таких робіт. А це вже кримінал для ЖКП. Тому, щоб не заявляти в прокуратуру та суд, ми примусимо ЖКП зробити нам ремонти.

А якщо ЖКП подасть на банкрутство, ми зможемо контролювати ситуацію, та в рахунок боргу перед нами, забрати майно ЖКП. Тоді маючи технічну базу, отриману від ЖКП, ми створимо ОСББ та самостійно будемо господарювати в своїх будинках.

- Тобто, Сергію, Ви пропонуєте людям зіграти з режимом на випередження?

- Саме так! На сьогодні влада збільшує в 2-3 рази тарифи за надання житлово-комунальних послуг. Також піднімуться в 2 рази тарифи за електроенергію. Заплановано зростання оплати природного газу. Економічного обґрунтування держава своїм крокам не надає. На фоні рівня життя в Україні такі підвищення є шлях більшості населення до боргової ями та втрати своїх квартир. Додайте до цього „подарунок” від влади з нового року у вигляді добової пені.

Населення загнане в кут і буде потребувати виходу з даної ситуації. Щоб не випустити ситуацію з під контролю ми закликаємо партії, громадські організації та активних людей об‘єднати свої зусилля, щоб в цей важкий час для нашого народу надати йому єдиний вірний шлях супротиву свавіллю влади. Ми знаємо, як і що робити у цьому напрямку, методичну документацію буде надано всім бажаючим безкоштовно.

- Це вже реальні кроки для захисту своїх прав. Дякую, Сергію, за бесіду. І пропоную спільно вести тему реформування ЖКГ, поки влада нас не залишила зубожіти надалі у власних "хрущовках", "брєжнєвках" і "сталінках", що знаходяться в жалюгідному стані.

- Погоджуюся з задоволенням!

 

П’ять копійок:  Сергій Волков паралельно з харківським активістом Марком Зобовим прийшли до однакових висновків відносно втілення ОСН.

Ось їх основні моменти:
1.
Створення ОСН має бути масове і в кожному будинку. Ніяких вуличних ОСН чи районних. Так буде менше підстав для відмови в реєстрації.
2. Створення ОСН необхідне терміново до ліквідації ЖЕКів. Так ще можна встигнути спробувати не дати владі сховати кінці в воду. Тобто ЖЕКи закриють і з цим всі наші сплати ЖЕКам, з яких нам нічого не було зроблено роками, випаруються.
3. Створення ОСН необхідно для згуртування жителів будинків перед неминучим конфліктом з владою по питанням збільшення тарифів та введення нового Житлового кодексу. Не можна допустити стихійного бунту населення.
4. Після створення ОСН люди можуть створювати ОСББ. Зараз ОСББ можна створювати лише у нових будинках.

До речі, С. Волков особисто підписав в себе в місті 5 будинків під ОСББ, після чого розібрався у ситуації та тимчасово призупинив реєстрацію.

 

Продовження теми далі будеПотрібно воювати з владою на комунальному фронті

Tags: ЖКХ, Житловий кодекс, ОСББ, Рівненщина, банкротство, гражданские права, громадянське суспільство, документы, законодательство, заметки О. Леусенко, захист прав, имущество, интервью, комфорт, местное самоуправление, недвижимость, общественные организации, общество, права потребителей, правозащитники, приватизация, реформы, социальная сфера, услуги, эксперты, юридическая консультация
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments