Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Смачної куті і зі Святим Вечором, українці!

Святвечір – одне з найурочистіших християнських свят. Його відзначають напередодні Різдва. Цей день – останній день Різдвяного посту, тому й страви мають бути пісними. Вважається, що на столі має бути 12 пісних страв, на честь 12-ти учнів Христа. Вживати скоромне, тобто м’ясо, рибу, молочні продукти, можна з початком Різдва – 7 січня.

6 січня. Пам’ятні дати
У різних регіонах України у звичаях святкування Святвечора є деякі відмінності, але всюди існує обряд, пов’язаний з приготування першої куті. Її називають Багатою, оскільки, крім неї, готують ще одинадцять пісних страв, серед яких обов’язково має бути борщ, риба, гриби, пироги з квасолею й капустою, картопля та узвар.

Кутя вважається основною обрядовою їжею, тому з нею пов’язано чимало обрядодій. Після її приготування, вийнявши горщик, дивляться: якщо зерна піднялися через вінчик – на добробут, а запали – на лихе передвістя. До звареного збіжжя додають меду, але пам’ятаємо відоме прислів’я: «Не передай куті меду». В деяких регіонах заправляють товченим маком, волоськими горіхами та іншими смаковитими приправами.

Що потрібно і що не можна робити на Святвечір
Щойно на небосхилі з’являлася перша підвечірня зірка, українці всією родиною сідають за багатий стіл. Першим, як і годиться, займає місце господар, а за ним інші члени родини. Під час святкової вечері намагаються не виходити з-за столу і розмовляти тихцем. Вставши, голова сімейства пропонує пом’янути покійників і запросити їх на Святвечір. Вважається, що саме в цей час усі близькі й далекі родичі мають прийти до оселі, відтак звільняють для них місця на лавах і стільчиках, ставлять страви і кладуть ложки.

Сьогодні - у християн східного обряду Святвечір
Головне в цьому Святі не має залишитися в тіні розповідей про 12 пісних страв

Більшість українців відзначають його за юліанським календарем, але жодного релігійного підґрунтя цей різнобій у датах не має. Головне, що Різдво - родинне свято, коли вся сім'я збирається разом за вечерею. Головне для віруючої людини - сходити до церкви на різдвяну службу, бути в гарному настрої та у мирі з ближніми.В Україні не втратила своєї актуальності чудова традиція колядування, коли діти ходять по домівках, співають різдвяні пісні-колядки, бажаючи господарям всіляких гараздів.
Tags: Різдво, Святвечір, колядки, кутя, страви, традиции, християнські свята
Subscribe

 • Зеля х/йло!

  Вчора російські окупанти 7 разів гатили по нашим позиціям, поранені двоє українських воїнів. Російські агресори продовжують інтенсивну підготовку на…

 • Почему россияне...❓❓❓

  Почему путинские чиновники покупают себе и своим семьям дома на неадекватном Западе, а не в дружественных Москве странах - Сирии, Беларуси, КНДР,…

 • The show must go on

  Обстріли російських агресорів на Донбасі збільшуються у геометричній прогресії, такого не було з 2016 року. Але сцикло Зеленський мовчить. Бо у нього…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment