Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

В цей день московітські мышибратья почали розстріли української еліти в Сандармосі. Пам’ятаймо!

Росіянам-катам і нащадкам катів ніколи не змити кров зі своїх ратиць. Ми пам’ятаємо злочини Москви перед українською нацією. Тому, для мене будь-який сталініст – від політика до старої бабці – негідник та фашист, якому не місце на цій Землі.

Сьогодні роковини початку розстрілів української еліти в урочищі Сандармох
27 жовтня минають роковини початку розстрілів у карельському урочищі Сандармох української культурної, наукової та політичної еліти – тих, кого називають «розстріляним Відродженням».

Урочище Сандармох стало одним із сумних символів Великого московського терору. Найбільшу групу в’язнів – 1111 осіб – розстріляли з 27 жовтня до 4 листопада 1937 року. Серед приречених на смерть громадян СРСР були й 290 українців. Найбільше розстрілів випало на перші дні листопада. 3 листопада було розстріляно 134 особи, всі, як зазначалося у «розстрільних списках», – «українські буржуазні націоналісти».

Кожен із загиблих був не лише визначним фахівцем у своїй царині, а й видатною особистістю, постаттю ренесансних масштабів. Серед них – фундатор нового українського театру Лесь Курбас; один із найталановитіших українських прозаїків Валер’ян Підмогильний; Микола Куліш – драматург, громадський і освітянський діяч, газетяр, редактор; Микола Зеров – лідер «неокласиків», науковець, поет, перекладач західноєвропейської та античної літератури; Матвій Яворський – історик, політичний діяч, академік ВУАН; Володимир Чехівський – український політик, громадський діяч, прем’єр-міністр УНР, один із засновників УАПЦ та багато інших.

Загалом Сандармох – лісове урочище в Медвеж’єгорському районі Республіки Карелія (площа близько 10 гектарів) - стало братською могилою для майже 7 тис. розстріляних у 30-х роках органами НКВС людей 60 національностей. Серед жертв – переважно спецпоселенці і в’язні з Біломорсько-Балтійського каналу і Соловецьких таборів системи ГУЛАГ СРСР, а також жителі навколишніх сіл.Місце масових страт знайшли громадські активісти в липні 1997 року. 27 жовтня 1997, у 60-ті роковини злочину сталіністів, у Сандармоху вперше провели Дні пам’яті. У них брала участь невелика делегація з України, у складі якої були Євген Сверстюк, Іван Драч, Лариса та Тетяна Крушельницькі. Тоді ж було встановлено дерев’яний український хрест.

2004 року Товариство української культури «Калина» коштом світового українства спорудило гранітний козацький хрест «Убієнним синам України» (автори Микола Малишко та Назар Білик).
Tags: СССР, Сандармох, казни, кати, красный террор, преступления России, преступления коммунистов, расстрелы, сталинизм
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments