Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

101 рік тому українські війська визволили Київ від російських загарбників

30 серпня 1919 року під час наступу об'єднаних армій УНР і ЗУНР українські військові зайняли Київ.

30 серпня. Пам’ятні дати
Влітку 1919 року політична ситуація в Україні вкрай загострилася і стала одним з найнапруженіших моментів української визвольної боротьби 1917-1921 рр. Це був період чергової російсько-української війни. З одного боку – армія Української Народної Республіки та Українська Галицька армія. З іншого – російські денікінська, більшовицька та ляхи.

У липні 1919 року, після Чортківської офензиви, УГА перейшла Збруч і в Кам'янці-Подільському об'єдналася з армією УНР. Так почався новий етап в історії української революції: дві українські армії спільно вирушили на одного ворога — російську більшовицьку армію. Об’єднана українська армія налічувала близько 85 тис. осіб. Штаб армій очолив генерал Микола Юнаків, а генерал-квартимейстром став Віктор Курманович.

Керівництво УГА пропонувало рушити на Одесу, щоб очистити узбережжя Чорного моря, встановити зв'язки з Антантою і рушати на Київ. Однак, на це не погодилося командування армії УНР, яке вважало, що політична ситуація вимагала заволодіти спочатку Києвом. Зрештою, було прийнято компромісне рішення: піти одночасно і на Одесу, і на Київ, а заразом – на Житомир, щоб запобігти нападу з півночі.

11 серпня 1919 року Головний отаман армії УНР Симон Петлюра видав наказ розпочати наступ зі звільнення від більшовиків Правобережної України. Таким чином у напрямку Одеси почали просуватися Наддніпрянські частини; на Житомир — 2-й Галицький корпус та Січові Стрільці, а основна частина армії – 1-й та 3-й Галицькі корпуси і Наддніпрянська група запорожців йшла на Київ. Вже 12 серпня українці взяли Вінницю, 14 серпня – Хмельник, 19 серпня – Бердичів, 21 серпня – Житомир.

30 серпня 1919 року українським військам вдалося зайняти Київ. Однак, вже наступного дня під тиском нового ворога - російської армії Денікіна, українці залишити столицю. Ці події більш відомі під назвою «Київська катастрофа». Після того українські війська потрапили в так званий «трикутник смерті» й змушені були вести бої з трьома силами, кожна з яких їх переважала - більшовики, білогвардійці та поляки.

Захоплення Києва стало найбільшим успіхом об'єднаного фронту армій УНР і ЗУНР. Проте, втрата столиці України не лише деморалізувала бійців, а й додала напруги у відносини керівництва український армій - Симона Петлюри і Євгена Петрушевича. Наприкінці вересня 1919 року УНР та ЗУНР своєю декларацією оголосили війну армії Денікіна. Однак, брак амуніції, озброєння, медикаментів та епідемія тифу призвели до суттєвого погіршення стану українських армій. І вже у листопаді 1919 року український соборний фронт припинив своє існування.

Наступного разу Армія УНР, разом із союзниками - польськими частинами, ввійде до Києва 6 травня 1920-го року. І знову ненадовго: через місяць під натиском російської більшовицької армії залишить столицю. Цього разу на багато десятиліть.
Tags: Київ, УГА, УНР, даты, история, победы над россиянами, русско-украинская война, українське військо
Subscribe

 • Фейкова справа

  Слухав Ю. Луценка стосовно фальшивої справи проти П. Порошенка. Це ж просто зашквар в юриспруденції, яких я ще не бачив! Схематично: 2014 рік, війна,…

 • Шпагат Зеленського

  Це не лише очима закордонних ЗМІ. Воно так і є – Велетень/борець за Україну VS карлик/хуRпутоло. Порівнювати Особистість з лайном навіть соромно.…

 • Зеленський – не президент. Наш сьомий президент – Петро Порошенко.

  "Зеленський – не президент. Наш сьомий президент – Петро Порошенко" (с) Саме такі речі я сьогодні чув в Жулянах і на Володимирській від…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment