Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Розслідування: Хто поцупив старовинні ікони та українські святині з Києво-Печерської лаври?

2

Вже два роки розслідується справа про зниклі цінності з Києво-Печерського заповідника. Ця майже детективна історія зі зникненням релігійних святинь розпочалася восени 2018-го. Перша масштабна ревізія в Києво-Печерській лаврі за останні тридцять років. Міністерство культури та Служба безпеки не дорахувалися низки цінностей ХІХ століття, принаймні десяти ікон.

Всі матеріали були передані національній поліції і було порушено кримінальне провадження за частиною 3, статті 191. Це "Привласнення і розтрата майна в особливо великих розмірах". Це санкція статті від трьох до восьми років".

Були обшуки, були слідчі дії. Але за два роки громадськість так і не почула, де ж святині.

Журналістка 5 каналу Ганна Рибалка для програми «Підсумки тижня» намагалася зрозуміти, на якому етапі перебуває розслідування справи про зникнення цінностей та яких саме раритетів бракує в Лаврі.

"Відсутніми залишаються 10 предметів, місце перебування яких не встановлено", – каже речниця Міністерства культури (2016-2019) Юлія Даценко.

Не лише ікони, а й хрест та потир – чаша для богослужіння – зникли. Це частина речей, які ще 2013-го передав національний заповідник із музейних державних фондів у користування монастирю. Головна зберігачка заповідника каже: святині належали не до основного фонду, а до допоміжного. А це означає, що їхня цінність на папері не закріплена.

Слово "крадіжка" в лаврі воліють не говорити вголос. І посилаються на версію керівництва лаври.

"Можливо, утилізовані. Можливо, вони були комусь передані. В якийсь із монастирів. Можливо, утилізовані. Це вже підписував намісник Павло. Знаєте, дуже багато чого пишуть у ЗМІ. І викрадати такі ікони й продавати їх – вони не варті того, щоб їх продавати", – говорить в.о. генерального директора національного Києво-Печерського культурного заповідника Олександр Рудник.

4
5
6
Ікони, вкрадені в Києво-Печерській лаврі

Із власних джерел "Підсумкам тижня" вдалося отримати точний перелік украдених раритетів із лаври. У ньому – дев'ять ікон кінця ХІХ століття з печерськими святими, "Богоматір Іверська", "Богоматір Сухо-Калігорська".

Журналісти показали цей перелік знавцю святинь Київської Русі, мистецтвознавцю, професору Київської православної богословської академії Дмитру Степовику. Він вражений.

Перелік вкрадених з Києво-Печерської лаври іконПерелік вкрадених в Києво-Печерській лаврі ікон

"Вони дуже цінні, я думаю, що від 10 до 50 тисяч доларів чи євро кожна з цих ікон могла би коштувати. Всі ікони лаврської київської тематики дуже популярні в світі. Це набиває ціну. Ікони виконані чудесною школою, очолюваною Рокачевським. Це друге набиває ціну. Третє – ікони походять із самого монастиря", – пояснює мистецтвознавець.

Мистецтвознавець вважає, що найцінніша в цьому переліку – високоякісна копія Вишгородської ікони Богоматері ХІІ століття. В Росії вона відома як "Володимирська". Вивезення її оригіналу до Москви багато століть тому мистецтвознавці називають крадіжкою тисячоліття. Таких випадків, коли святині Київської Русі нахабно цупили і перевозили до Білокам'яної, історія знає безліч.

Маєток Митрополита ПавлаПомешкання самого намісника лаври Паши-мерседеса

Про можливе вивезення до Росії не лише частини печерських ікон, а й мощів святих, раніше заявляло й попереднє керівництво заповідника, й народні депутати. Нарікали: держава втратила контроль над своїми ж святинями. Ще 2013-го уряд Азарова віддав лаврі більшість споруд на території Києво-Печерського заповідника.

Климент
В РПЦвУ (московського патріархату) замість реакції на гучне розслідування дістаємо погрози.

Нині на сайті президента з'явилася петиція про розірвання договору про оренду. Звернення до Зеленського підписали більше 27 тисяч людей з необхідних 25 тисяч.

Тетяна Попова, екс-заступниця міністра інформполітики, каже: "Мінкульт має право на перевірки. А СБУ має право на заведення кримінальних справ, якщо щось відсутнє. І якщо це постійно відбувається, відповідно, щонайменше, печери, можна було б вивести з-під їх підпорядкування".

Хто став володарем печерських ікон, нині з'ясовують слідчі. Відколи прогримів скандал, жодних публічних заяв від правоохоронців не чути. Але "Підсумки тижня" довідалися: розслідування вже доповнили новими фактами розкрадання майна.


Tags: 5 канал, Києво-Печерська Лавра, РПЦвУ, журналистские расследования, иконы, кража, московские попы, московский патриархат, расследование, русские воры, святыни, спадщина
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 3 comments