Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Козацькому роду нема переводу! Особливо у карантин: Запорозька Січ перейшла в онлайн

На віртуальних екскурсіях можна дізнатися, як і де козаки та чумаки карантин влаштовували. При цьому – маски та респіратори для нащадків козаків не обов’язкові!

“Запорозька Січ” перейшла в режим “онлайн”
Пандемія змусила діячів культури шукати нові шляхи розвитку та популяризації своїх об’єктів, а людей – почати цінувати та наново полюбити свої міста.

Через карантин у країні зачинились усі музеї, виставкові зали, галереї. Ба, більше, “під замком” – парки, сквери та навіть дворові майданчики. Співробітники деяких музеїв вирішили не впадати у відчай, а сприйняли карантин, як можливість завоювати нових прихильників – онлайн-туристів.

Столиця козацтва Історико-культурний комплекс “Запорозька Січ” також перейшов у режим онлайн.

Про що розказують віртуальним відвідувачам і як проходять зйомки онлайн-екскурсій, бачили кореспонденти Укрінформу.Хортицю, і зокрема “Запорозьку Січ”, люблять і місцеві, й туристи, яких лише минулого року на острові побувало понад 200 тисяч. Генеральний директор Національного заповідника Хортиця Максим Остапенко запевняє, що в умовах карантину важливо залишатися культурними людьми. Для цього потрібно шукати нові форми.

“Це є однією із задач Міністерства культури, молоді та спорту. Наші співробітники запропонували такі онлайн-екскурсії – це важливий крок до діджиталізації, і так культура стане доступною й сучасною. Це гарна популяризація. У нас є багато речей про які ми хотіли б розказати”, – запевняє Остапенко.

Максим Остапенко
Максим Остапенко

ЗАМІСТЬ ТУРИСТІВ – ДЕСЯТКИ ТИСЯЧ ПЕРЕГЛЯДІВ, ЛАЙКИ ТА РЕПОСТИ

Одним з об’єктів, про які, власне, розказують, стала “Запорозька Січ”. Ідея відтворити у Запоріжжі на острові Хортиця козацьку столицю – Січ – виникла понад пів століття тому, але будувати її почали 14 жовтня 2004 року.

“Це копія козацької Січі, але бюджетний варіант. Вона мала б бути в 15 разів більшою, вал мав би бути не 3 метри, а 14. Тут не вистачає порту, “чайок”, “вовчих” ям та ще багато чого. Але тут є найголовніші об’єкти: церква, будинок кошового, канцелярія, школа, пушкарня, корчма, гончарня, кузня, “Грецька хата” або ж, говорячи сучасною мовою, посольство. Тут є великий та малий коші”, – розказує завідувач інформаційно-видавничого відділу Національного заповідника Хортиця В’ячеслав Зайцев.

Тиждень тому він провів першу онлайн-екскурсію, розповідав про “Будинок кошового”. Лише за одну добу екскурсія зібрала 24 000 переглядів, більш як тисячу репостів і лайків. 46% онлайн-туристів, які її переглянули – запоріжці, 9% – дніпряни, 10% – кияни.

В’ячеслав Зайцев
В’ячеслав Зайцев

“Ми втратили відвідувачів і вирішили зробити онлайн-екскурсії, під час яких ми ходимо там, де зазвичай відвідувачам заборонено, беремо в руки різні речі, розповідаємо про них. Намагаюсь говорити простою мовою, щоби було зрозуміло і дитині, а також цікаво дорослим”, – каже Зайцев.ЧУМНА КОМОРА, АБО Ж ЯК КОЗАКИ З ЕПІДЕМІЄЮ БОРОЛИСЬ

Другу віртуальну екскурсію (вона відбулась 6 квітня) проводили з канцелярії війська запорозького. Як виявилось, канцелярія – це величезний бюрократичний апарат, але саме цей об’єкт дуже актуальний зараз. У козацькій канцелярії є кімната, яка розповідає про те, як козаки боролися з різними епідеміями.
Отже, у цьому трикімнатному будинку кілька століть тому збирались близько півсотні канцеляристів, і через них щодня проходили сотні документів. Враховуючи, що на той час писали пір’ям, а одного пера вистачало на 3-4 аркуші, то за день тут списували цілий глечик із пір’ям. Писали все: від канцелярських книг до листів. Весь козацький документообіг проходив через канцелярію.
Під час екскурсії співробітник заповідника показує червоний атласний мішечок, у якому на Січ приходили листи з неприємним сюрпризом.

“Листи могли прийти із холерою, чумою та різними хворобами. Червоний атласний мішечок – це символ влади у турків, а також візантійських імператорів. Перш ніж відкривати листи, їх відправляли на карантин до чумної комори. Чумна комора часто згадується в різних історичних документах”, – розповідає Зайцев.

Всю документацію дезінфікували: спочатку листи проносили над свічкою (тобто вогнем), потім змащували оцтом і на декілька днів залишали в кімнаті, просихати в корзині.До речі, на карантин ставали й чумаки, коли повертались додому. Вони стояли в степу, аби не занести хворобу до рідних сіл.

Окрім чумної комори в канцелярії є кабінет військового писаря – це людина №2 на Січі після отамана. Останнім писарем Запорозької Січі був Іван Глоба.“Писар – дуже досвідчена людина, якщо казати сучасною мовою, то він міністр зовнішніх справ та прем'єр-міністр одночасно. Був зобов’язаний знати 5 мов: турецьку, татарську, польську, російську та вірменську. У той час, як сам отаман міг бути взагалі безграмотним”, – так розповідає під час онлайн-подорожі Зайцев.

У світлиці писаря (або ж сучасному офісі) є сейф, спеціальний портфель для документів, а також креденець (іншим словом – буфет), де зберігались різні смаколики.У канцелярії є книга (канцелярська, інвентарна), каламарі, чорнильниці, листи з печатками і навіть гроші. Справжні гроші тих часів. Туристам показують алтин (3 копійки) 1763 року. Гроші для Січі придбав один колекціонер.

Співробітники Хортиці говорять, що онлайн-екскурсії проводитимуть раз на тиждень протягом усього карантину. Триває одна екскурсія 15-20 хвилин.“Ми не будемо заробляти на онлайн-подорожах Хортицею. Це вільні знання, мені зарплатню платить держава, і я її відпрацьовую”, – запевнив В’ячеслав Зайцев.


На наше запитання, чи не боїться заповідник втратити “живих” туристів, нам відповіли, що формат онлайн – це свого роду додаткова реклама. Хортичани вірять, що люди, побачивши картинку у Facebook, обов’язково захочуть повернутися сюди, аби побачити все на власні очі.

Ольга Звонарьова, Запоріжжя
Фото Дмитра Смольєнка

Tags: Запорізька Січ, Хортиця, заповідники, карантин, козацтво, музеи, онлайн, спадщина, традиции, туризм, экскурсии, эпидемии
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment