Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Останні прижиттєві світлини Провідника ОУH Степана Бандери і його родини

1 січня 2020 року відзначається 111 річниця від дня народження лідера Організації Українських Націоналістів, символу українського спротиву – Степана Бандери.


Останнє фото Бандери. Він стоїть в центрі. Світлина зроблена за кілька днів до його вбивства. Оригінал зберігають у музеї.

Музей Степана Бандери у Старому Угринові — найвідоміше місце у Калуському районі. Сюди приїжджають люди з усієї України та із закордону. Редакція KalushNews.city поцікавилася: якими експонатами поповнилися фонди музею до 75-ліття створення УПА. Найбільша цінність серед нових наддбань — фотоапарат Бандери і 8 оригіналів його фотографій.

Їх влітку 2016 року передав музею онук Степана Бандери — журналіст Степан (Штефко) Бандера, котрий живе у Канаді.

Донедавна він сам користувався фотоапаратом Zeiss Ikon Сonfessa. Штефко Бандера так само, як його дідусь, захоплюється фотографією.

Тепер фотоапарат весь час зберігається у фондах музею. Показують відвідувачам його лише у день народження Бандери (1 січня), День створення УПА (14 жовтня) та на роковини смерті Провідника ОУН (15 жовтня).

Цим фотоапаратом (орієнтовно 12-14 жовтня 1959 року) в Альпах зроблено й останню прижиттєву світлину Бандери. Тобто напередодні вбивства Провідника. Світлина — кольорова. На фото — зліва направо: дочка Леся, дружина Ярослава, Степан Бандера, дочка Наталя та соратник провідника ОУН Дмитро Миськів. Через плече у Степана Бандери висить футляр від фотоапарата.

— Хто фотографував? Можливо, син Андрій, і тому його немає на світлині, — вважає завідувач музею в Угринові Степан Лесів.

Родина Степана Бандери у повоєнні роки, щоб уникнути переслідувань радянських спецслужб, дуже часто змінювала місця проживання. Тимчасово мешкала в різних містах Німеччини й Австрії. Бандера в останні роки жив з документами на ім’я Стефана Попеля. За легендою, був журналістом української газети «Український Самостійник» в Мюнхені.

Бандера дуже любив дітей i виховував їх у патріотичному дусі. Старша донька Наталя була членом Пласту, син Андрiй i молодша дочка Леся членами СУМу. Молодші діти не знали, що їх батько Степан Бандера. Наталя здогадувалася, але не була впевнена до 15 жовтня 1959 року. У цей день Степан Бандера загинув від рук агента КДБ Богдана Сташинського. Він зі спеціального пістолета вистрілив в обличчя Степану Бандері струменем розчину ціанистого калію.

Цього року 14 жовтня у Музеї Степана Бандери вперше було виставлено раритетні світлини, які зробив сам Степан Бандера.

Виставка фотографій
Виставка фотографій

— Ймовірно, більшість цих світлин зроблені саме цим фотоапаратом, — вважає директор музею Степан Лесів.

Наталія Бандера біля новорічної ялинки
Наталія Бандера біля новорічної ялинки Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

Дружина Ярослава в Альпах
Дружина Ярослава в Альпах Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

Бандера не часто мав можливість бути з родиною.Але, як лише випадала нагода, Степан Бандера організовув сімейні походи, активні ігри для дітей, катання на лижах, відпочинок і купання в озерах.

Наталія Бандера на лижах
Наталія Бандера на лижах Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

І при кожній оказії фотографував рідних.

Дочка Бандери Наталія на тренажерних брусах
Дочка Бандери Наталія на тренажерних брусах Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

Він сам проявляв плівки і робив знімки. Для цього обладнав лабораторію у приміщенні ОУН на Цеппелінштрассе у Мюнхені. Завдяки його захопленню залишилося багато фотографій.

Ярослава Бандера (третя, сидить на лавочці) серед дітей у СУМівському таборі
Ярослава Бандера (третя, сидить на лавочці) серед дітей у СУМівському таборі

Zeiss Ikon Сonfessa  — дуже якісний фотоапарат.  Фотоапарат досі в робочому стані.

— Шкода, що футляр загубився— розповідає Степан Лесів. — Фотоапарат Степан Бандера придбав у 1953 році, на той час він коштував недешево. І тепер такий фотоапарат коштує кілька тисяч доларів США.

Донька Наталія
Донька Наталія Фото з колекції музею Степана Бандери в Старому Угринові

В Україні є шість музеїв Степана Бандери. Та найбільший музей видатному політику створено саме у Старому Угринові.

Як свідчить статистика музею, щороку до музею Степана Бандери приїжджає близько 10 тисяч туристів. І не тільки з України, але й з-за кордону. Відвідував музей і президент Віктор Ющенко.
Tags: Бандера, герої України, музеи, постаті в історії, семья, фото
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment