Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Косівську кераміку хочуть внести до списку ЮНЕСКО

Косівські художники прибули до столиці Колумбії Боготи, де розглядатимуть питання щодо внесення традиційної мальованої кераміки до репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО.

Косівську кераміку можуть внести до списку ЮНЕСКО

Про це написав міський голова міста Косів Юрій Плосконос на сторінці «Косів. Діалог» у Facebook.

«Делегація з Косова в складі члена Національної спілки художників України Марія Гринюк та секретаря міської ради Roman Pechizhak прибула в столицю Колумбії Боготу, де найближчим часом відбудеться засідання 14-ї сесії Міжурядового комітету з охоронм нематеріальної культурної спадщини. Одне з питань, яке розглядатиме сесія - номінування Косівської мальованої кераміки до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства ЮНЕСКО», - написав Плосконос.

Фото: Брій Посконос, Фейсбук
Фото: Юрій Плосконос, Фейсбук

Косівська мальована кераміка – одна із 42-х номінацій, які подавалися до включення у список ЮНЕСКО.

Косівська кераміка — спадщина ЮНЕСКО: майстриня розповіла про перепони на шляху

Робота над досьє для внесення Косівської кераміки до Репрезентативного списку нематеріальної художньої спадщини людства ЮНЕСКО тривала 5 років, ще 7 років зайняла подальша робота та очікування розгляду.

Косівська кераміка — спадщина ЮНЕСКО: майстриня розповіла про перепони на шляху

Про це Укрінформу розповіла науковець, майстриня, голова благодійної організації «БФ Автентика Гуцульщини» Марія Гринюк.

«Лиш створення досьє тривало 5 років, потім ще 7 років роботи й очікувань. Дуже приємно отримати такий результат, бо цьому процесу я присвятила багато років», - розповіла майстриня.

Вона також розповіла, наскільки серйозним був сам відбір та розгляд досьє, до українського досьє не було жодних зауважень.

«Були тривалі дискусії з багатьох поданих досьє. Дві держави в процесі відкликали подані раніше заяви, навіть не дочекавшись обговорення. Інколи до одного елемента були зауваження з понад 15 країн. Всі претензії заслуховувались і по них окремо голосували. Такий серйозний підхід спонукав хвилюватися. До нашого досьє не було жодних зауважень», - розповіла агентству Гринюк.

Майстриня оцінила саме голосування по нашому досьє, у порівнянні з іншими, як «миттєве» та відзначила теплу атмосферу і підтримку української делегації з боку учасників та організаторів.

«До нас з вітанням підходили багато країн. Також було приємно, що потім підходили і з комітету, наголошували на змістовному, добре опрацьованому досьє, яке не потребувало додаткової підтримки», - розповіла Гринюк.

Вона також привітала своїх колег-керамістрів, майстрів косівської кераміки та відзначила важливість підтримки з боку голови Івано-Франківської ОДА Дениса Шмигаля.

Нині у пріоритеті майстриня називає реалізацію проєкту з будівництва культурно-мистецького центру у вигляді Косівського дзбана з мінікінотеатром, майстернями, виставковими залами.

«Косівський дзбан, як триповерхова архітектурна форма, буде втілений в натурі. Хочемо побудувати культурно-мистецький центр з мінікінотеатром, майстернями, виставковими залами. Вже є проєкт, виділена земля. Це наше дитинча, велика ініціатива майстрів, яка має підтримку громади, місцевого населення. Дуже корисний і потрібний регіону проєкт», - розповідала Гринюк у лютому цього року на міжнародній виставці в Анкарі, де вона представляла власні вироби Косівської кераміки.

За її словами, для втілення ідеї потрібно щонайменше три роки. В планах після реалізації проєкту подавати його до Книги рекордів Гіннеса.

Косівська традиція виготовлення керамічних виробів та оздоблення їх у триколірній гаммі налічує щонайменше три століття, а загалом такий стиль, притаманний й іншим народам, налічує близько 10 століть.
Tags: Косово, Косівська кераміка, ЮНЕСКО, етно, мастера, спадщина, традиции, українська культура, українське, этностиль
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment