Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

У Києві відкрили відреставровану за часи Порошенка церкву, яка входить до списку ЮНЕСКО

У Києві відкрили відреставровану церкву Спаса на Берестові, що входить до ансамблю Києво-Печерської лаври, включену до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, повідомляє Укрінформ.«Відкриття відреставрованого храму Спаса на Берестові – це масштабна подія не тільки для України, а й для цілого світу. Тому що це наше минуле, це наша спадщина, це наш фундамент, наша основа, наш здобуток і наша історія» – зазначив на церемонії відкриття заступник голови Київської міської держадміністрації Валентин Мондриївський.

Проєкт масштабних реставраційних робіт всередині храму і території навколо нього розпочався ще в часи президентства П. Порошенка у 2017 році. Вдалося зберегти всі автентичні фрагменти пам'ятки, а також фрески доби Петра Могили.

У Києві відкрили відреставрований храм Спаса на Берестові / Фото: Павло Багмут, Укрінформ

Відновлюючи фрески ХVII століття, спеціалісти розпізнали під ними гарно збережений шар із живописом XII століття. А під час археологічних розкопок навколо храму знайшли поховання ХV-XVIII століть, де виявили більше тисячі окремих знахідок – амулети з ікла дикої тварини, люльки, хрестики, фрагменти віконниць тощо.

Церква Спаса на Берестові вперше згадується в літописі під 1072 роком. Існує припущення, що її збудували коштом Володимира Мономаха. Храм у ХV столітті зруйнував кримський хан, після чого зберігся лише перший ярус прямокутного притвору. У XVII столітті церкву реставрували в стилі українського бароко на замовлення Петра Могили. При перебудові з первісної конструкції використали збережену західну частину з нартексом і хорами, добудували дві каплиці й поставили п’ять бань. Для розпису храму запросили грецьких майстрів. На початку ХIX століття до церкви прибудували дзвіницю у стилі класицизму (за проєктом Андрія Меленського). Такою вона збереглася до сьогодні.

Реставраційні роботи здійснено за підтримки Міністерства культури України, Київської міської державної адміністрації, Печерською районною у місті Києві державною адміністрацією, Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника за приватні і меценатські кошти.
Tags: Київ, Київська Русь, ЮНЕСКО, наследие, ремонт, реставрация, спадщина, українська культура, храмы, церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments