Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Вперше зі США в Україну повертається викрадене полотно: Ми повернули картину, вивезену нацистами

Спецоперація ФБР і українських спецслужб, дипломатичні перемовини, розгляд справи прокурором Вашингтона та вирок суду - такий шлях пройшла викрадена картина українського живописця Михайла Паніна, аби після майже 80 років повернутися в Україну зі США.


Картина "Таємний виїзд Івана Грозного перед опричниною" – величезне полотно висотою в майже півтора людського зросту та ще більшою шириною – була викрадена в часи Другої світової з художнього музею в тодішньому Дніпропетровську й вивезена з України. Далі її історія обривається до початку 1960-х років, коли полотно було знайдене подружжям у купленому будинку в Коннектикуті. Про колишнього власника було відомо, що він емігрував до Штатів зі Швейцарії одразу після війни, - повідомляє кореспондент Укрінформу.

Весь цей час картина залишалася в будинку, й коли він був проданий вчергове в 1980-х роках, полотно опинилося у власності родини Трейсі.

"Я пам'ятаю, коли мій батько купив будинок, картина вже була там. Це було щось фантастичне й шалене, навколо неї завжди ходило багато історій, але ніхто й гадки не мав, звідки вона взялася", - розповіла в коментарі агентству Дженніфер Трейсі, чий батько разом з новою дружиною, Геббі Трейсі, з того часу постійно проживав у будинку з картиною.

Коли родина вирішила переїхати в менше житло, вони стали розпродавати деякі речі й у 2017-му звернулися до галереї "Потомак" щодо картини. Тоді й з'ясувалося, що це полотно Михайла Паніна, яке було викрадено під час Другої світової війни й вивезено з України. Подружжя вирішило без вагань повернути картину додому.

Як розповіла Дженніфер Трейсі, дружина її батька, Геббі, вижила під час Голокосту та врятувалася у США від радянської окупації східної Європи. "Тому дуже символічно, що вона оберігала картину всі ці роки, - зазначила Дженніфер. - Наша родина дуже рада, що тепер картина повертається українському народу, якому вона насправді належить".

Цю історію Дженіфер розповіла в галереї "Потомак" в американському місті Александрія (поблизу Вашингтона), де зараз і перебуває полотно Михайла Паніна. У понеділок тут відбулася урочиста церемонія повернення картини українській стороні.

На заході була присутня й представник Офісу прокурору Округу Колумбія (м. Вашингтон) Джессі Лу, яка подякувала родині Трейсі за те, що вони ініціювали повернення витвору мистецтва в Україну.

"Після того, як Геббі Трейсі дізналася про історію цієї картини, вона прийняла дуже шляхетне рішення – допомогти нам повернути полотно його справжнім власникам та не дати злочину понад 80-річної давності піти в забуття", - підкреслила представник правоохоронної системи.

Викрадене полотно: в Україну із США повертається історична картина / Фото: Ярослав Довгопол, Укрінформ

Посол України в США Валерій Чалий, зі свого боку, наголосив, що це перший випадок в історії двосторонніх відносин, коли культурні цінності повертаються зі Сполучених Штатів в Україну.

"Тепер я можу сказати, що це був дуже довгий шлях", - зауважив дипломат.

Він підкреслив, що процес повернення картини тривав достатньо довго, і за цей час навіть відбувалися спроби втручання з російського боку. Росіяни, зокрема, заявляли, що витвір має повернутися на РФ, оскільки був вивезений з радянської території.

Чалий також зазначив, що під час процесу сім’я Трейсі не були впевнені, що полотно повертається саме в Україну, але коли дізналися, дуже зраділи.

"Я думаю, що ми маємо запросити їх разом в Україну й показати їм нашу прекрасну країну", - зазначив дипломат.

Чалий підтвердив, що картина офіційно передана в українську власність. Однак поки її неможна забрати з галереї, оскільки вона має дуже великі розміри та повинна бути запакована й транспортована належним чином. Крім того, для цього має бути оформлена відповідне страхування.

Крім того, український дипломат повідомив, що наразі розглядаються й інші справи щодо повернення пам’яток культурної спадщини в Україну зі Сполучених Штатів.


Tags: США, Україна, возвращение, картины, повернення додому, реституция, спадщина, українська культура
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments