Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

На Львівщині під час реставрації церкви-пам'ятки ЮНЕСКО знайшли крипту

У Жовкві на Львівщині під час реставрації дерев'яної церкви XVIII століття, занесеної до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, виявили крипту і поховання, повідомляє ZAXID.NET.

На Львівщині під час реставрації церкви-пам'ятки ЮНЕСКО знайшли крипту

Церкву Пресвятої Трійці збудували у 1720 році за кошти громади й польського королевича Костянтина Владислава Собеського на місці храму, який згорів. Під час археологічних розкопок, які зараз проводять у храмі, вперше знайшли обвуглену деревину тієї попередньої церкви.

Крім того, коли зняли підлогу всередині у вівтарній частині, раптом натрапили на вхід у крипту.

«У крипті склепіння цегляне, цегла там різних періодів, є і XVIII століття. Клеймованої ми не знайшли, але склепіння оригінальне. А у самій крипті склепіння бочкоподібне», ‒ розповідає науковий співробітник Державного історико-архітектурного заповідника Жовкви Володимир Герич.

Крипта була порожня. На підземне приміщення натякала і неоднорідна стіна зовні.

«Виявляється, що це було вікно, вентиляція для тої крипти, яка знаходиться внизу. І треба буде це все знімати і вікно відтворити», ‒ додає Володимир Герич.

Також посередині храму знайшли жорна. Чому вони знаходилися всередині культової споруди ‒ наразі не відомо.

«Таке саме жорно знайдено у Потеличі в церкві. Ми не знаємо поки що, для чого було це жорно, воно мало якийсь сакральний зміст, бо цей камінь був в центральному місці у нас тут, у вівтарній частині, а в Потеличі у центральній наві», ‒ пояснює пан Герич.

Поруч із жорнами реставратори виявили монети й металеві гаки. А під храмом - людські останки.

Під час реставрації трьохсотлітньої споруди замінять підлогу, ґонт, проблемні бруси й підвалини. Нижні балки понищені. Аби встановити нові, за тиждень-два церкву повністю піднімуть у повітря.

«Будуються так звані «лисиці» ‒ це бруси, якими стягується стіна, щоб вона не поїхала. І під ті лисиці потім підставляється залізобетонні потужні швелери, щоб вони витримали декілька десятків тон ваги цієї церкви. Вони домкратами піднімаються, церква підважується вся і тоді нижній брус витягується і замінюється», ‒ описує технологію Володимир Герич.

На такі роботи з державного бюджету на цей рік виділено близько 4 млн грн. Такої ґрунтовної реставрації, як нинішня, ця пам'ятка ще не бачила. Востаннє замінювали ґонт ще 30 років тому.

«Тут дуже багато було перебудов, таких не зовсім грамотних. І зараз ідеться про те, аби так зміцнити конструкцію всю, щоб не повертатися до того багато років», ‒ каже Володимир Герич.

Відновлять також іконостас XVIII століття роботи школи Івана Рутковича. Його демонтували й передадуть на реставрацію у західну філію Національного науково-реставраційного центру. А потім знову повернуть у відновлену церкву. Наступного року відзначатимуть 300-річчя визначної архітектурної пам'ятки.


Tags: Львівщина, Український Ренесанс, ЮНЕСКО, артефакты, находки, реставрация, святыни, спадщина, українська культура, храмы, церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment