Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Питання по знесенню Жукова Зеленський віддав на вирішення Кернесу, а не Закону.

Зеленський закликає владу Харкова провести з громадськістю обговорення ситуації щодо знесення пам'ятника маршалу Георгію Жукову і знайти рішення, прийнятне для всіх сторін. Про це заявила на брифінгу новопризначена секретарка уЗеленського Ю. Мендель."Закон про декомунізацію передбачає, що дійсно мають бути знесені пам'ятники радянським діячам, але водночас там є пункти "д" і "є" частини 4 статті 1 цього закону, які кажуть, що якщо ці радянські діячі були задіяні у протистоянні нацистській окупації, то вони є винятками. Це стосується не лише пам'ятника Жукову, а також провулка Жукова, який існує. Володимир Зеленський закликає владу Харкова з'ясувати цю правову колізію, оскільки тут мають тривати чіткі обговорення з громадськістю, повинно бути прийняте рішення, яке буде найбільш прийнятним для будь-якої із сторін", - сказала Мендель.

Вона зауважила, що ситуація зі знесенням пам'ятника у Харкові є прикладом "недосконалої і непродуманої гуманітарної політики, яка продовжувалася останні кілька років".

Нагадаю, Інститут національної пам’яті вважає, що пам’ятник кату Жукову підпадає під Закон про декомунізацію. Назвати вулицю його іменем згідно законодавству також не можна.

Ще раз: згідно Закону України про декомунізацію пам’ятник Жукову повинен бути демонтований. Окрім того, згідно Закону України про присвоєння імен  в тому числі і топонімам, сьогодні немає правових підстав присвоїти ім’я Жукова будь-якому топоніму.

Відсутність юридичної колізії з демонтажем прояснює юрист УІНП Сергій Рябенко:

“Тут немає ніякої колізії. Згадані речницею президента винятки не можна застосувати до даної ситуації. Згідно Закону про декомунізацію (пп. “ґ” п. 4 ч. 1 ст. 1)  символікою комуністичного режиму є в тому числі пам’ятники особам, які обіймали керівні посади. Жуков був першим заступником наркома оборони СРСР у 1942-44 роках та міністром оборони СРСР у 1955-57 роках, а отже обіймав керівні посади у вищих органах влади СРСР. Тому його пам’ятник є символікою комуністичного тоталітарного режиму.

Закон (п.6 ст. 7) вимагає демонтувати такі об’єкти. А виняток щодо діячів науки і культури, очевидно, до Жукова не має ніякого стосунку”.

Щодо ініціативи назвати іменем Жукова проспект генерала Григоренка у Харкові, Сергій Рябенко пояснив:

“Механізму “повернути” назву Жукова немає. Назвати наново — заборонено законом. Ця ініціатива суперечить частині шостій статті 3 Закону України "Про присвоєння юридичним особам та об’єктам права власності імен (псевдонімів) фізичних осіб, ювілейних та святкових дат, назв і дат історичних подій”. Винятки цієї частини не стосуються об’єктів топоніміки”.
Tags: Жуков, ЗЕорда, Кернес, Мендель, Харків, декоммунизация, демонтаж, законодательство, памятники
Subscribe
 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments