Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Українська вчена здійснила прорив у математиці

Українська вчена-математик Марина В'язовська зі своєю командою розв'язала математичне рівняння, яке вирішує, як розміщується у 8- та 24-вимірних просторах нескінченна кількість точок, що відштовхуються одна від одної.

Українська вчена здійснила прорив у математиці

Це називають "проривом на рівні видатних математичних відкриттів дев'ятнадцятого століття", пишуть Тексти.org.ua з посиланням на Quanta Magazine.

Як зазначає видання, раніше В'язовська довела, як найщільніше розмістити точки у 8- та 24-вимірних просторах, а тепер її робота стала більш "загальною".

У фізичному світі це може бути, наприклад, "нескінченний" набір електронів, які відштовхуються один від іншого з метою встановити конфігурацію якнайменшої густини. Або точки, що представляють центри довгих закручених полімерів у розчині, які намагаються не склеїтися докупи.

"Таких проблем безліч - і досі було неочевидно, що у всіх них те саме математичне розв'язання. У більшості вимірів, вважають математики, це не так. Але виміри 8 та 24 виявилися симетрично конфігурованими. Мовою математики, вони мають "універсально оптимальні" конфігурації", - йдеться у повідомленні.Зазначається, що "у 2016 році В'язовська здійснила перший крок для доведення - а зараз здійснено важливіший, бо більш універсальний доказ".

Команда математиків, які здійснили прорив:Як повідомлялось, українська вчена Марина В’язовська, яка працює у Швейцарському федеральному технологічному інституті, у 2016 році отримала одну з найпрестижніших математичних нагород світу – "Премію Салема". Комісія присудила їй цю нагороду за відкриття світового рівня - щодо найщільнішого пакування куль у 8- та 24-вимірних просторах з використанням методів модульних форм. Над розв'язанням цієї задачі вчені працювали кілька століть. Раніше задачу пакування куль було розв’язано лише для просторів із трьома і менше вимірами.

В’язовська народилася в Києві, закінчила Київський природничо-науковий ліцеї № 145 та механіко-математичний факультет Київського національного університету імені Тараса Шевченка. У 2010 році захистила кандидатську дисертацію в Інституті математики НАН України, а в 2013 році здобула ступінь доктора природничих наук у Боннському університеті (Німеччина).

Фото: quantamagazine, ain.ua
Tags: знай наших!, математика, наука, українці, ученые
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments