Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Мова боронить наше серце: Україномовних пісень на радіо вже 57%, новин українською на ТБ - 99%

Присутність державної мови, так само, як і частки пісень українською мовою, в ефірі загальнонаціональних радіостанцій і далі зростає.

Білбордовий Порошенко: Back in USSR?

На цьому наголосив голова Національної ради України з питань телебачення і радіомовлення Юрій Артеменко під час прес-конференції в Укрінформі, присвяченій результатам моніторингу мовних квот у жовтні 2018 - лютому 2019 року.

“Загальний середній показник частки пісень українською мовою за досліджувані 4 місяці становить 57%. Це на 6% більше, ніж рік тому, коли ми досліджували дію мовних квот. Щодо норми, закріпленої в законодавстві - 35%, то вона перевищується на 22%”, - сказав Артеменко.

Він уточнив, що найбільше українських пісень - 100% - звучать в ефірі радіостанцій “Країна ФМ”, “UA: Українське радіо” та “Радіо НВ”. Майже наздоганяють їх ще 2 радіостанції - “UA: Радіо Промінь” - 98% та “UA: Радіо Культура” - 89%.

Водночас найбільший темп дало “Радіо НВ”, де за цей час додалося 44% обсягу звучання україномовних пісень. Також значно зріс їх обсяг на “UA: Радіо Культура” - на 16%, “UA: Українське радіо” - на 9%, “Перець ФМ” - 8%, “Люкс ФМ” - 6%.

Щодо ведення передач українською мовою, то, за його словами, загальний середній показник обсягу на загальнонаціональних радіостанціях становив 89%. Тобто на 3% збільшився порівняно з минулим роком і це на 29% більше, ніж того вимагає закон.

“Тільки українською мовою розмовляють ведучі на радіостанціях “UA: Українське радіо”, “UA: Радіо Промінь”, “UA: Радіо Культура” і “Країна ФМ”. Значно зросла кількість передач державною мовою на таких радіостанціях, як “Русское радио – Україна” - на 22%, “ХІТ FM” – на 14 %, “П’ятниця” – на 12%, “Kiss FM” – на 9%. Дуже приємно бачити цю тенденцію. Це дуже гарні показники”. - підкреслив голова Національної ради.

Як додав член Нацради Сергій Костинський, в ефірі місцевих і регіональних FM-радіостанцій кожна друга пісня звучить українською - середній її показник становить 52%. Порівняно з попереднім періодом частка україномовних пісень зросла на 4 %, перевиконання квоти - на 17%.

“В 9 областях України частка пісень українською становить більше 50%, а саме 52%.

Це Рівненська і Тернопільська області – по 79%, Сумська – 72%, Кропивницька – 71%, Івано-Франківська – 70%, Львівська – 60%, Чернівецька – 58%, Волинська – 57%, Донецька – 50%. Найбільша динаміка зростання обсягу україномовних пісень спостерігалась у 5-ти областях України: Кропивницька – на 24%, Чернівецька і Закарпатська – на 12%, Сумська – на 11%, Полтавська – на 10%.”, - сказав Костинський.

Щодо ведення передач українською мовою на регіональних і місцевих радіостанціях, то, зазначив він, їх середній обсяг становить 93%, це на 1%. більше, ніж торік, а перевиконання квоти — на 33%.

У 10-ти областях середній показник обсягу ведення передач державною мовою становить 95% і вище. Так, у Львівській, Рівненській, Хмельницькій областях це 100%, у Чернігівській – 98%, Чернівецькій, Черкаській, Івано-Франківській – 97%, Харківській, Кропивницькій – 96%, Закарпатській – 95%.

У 5 областях України була найпотужніша динаміка збільшення обсягу ведення передач українською мовою: в Донецькій вона збільшилася за рік на 13%, Харківській, Закарпатській і Полтавській – на 6%, у Кропивницькій – на 5%.

“Загалом ми можемо спостерігати, що українська мова однаково представлена в ефірі і загальнонаціональних, і регіональних, і місцевих радіостанцій в кожній області України. Сьогодні вже немає відмінностей, немає особливостей, журналісти і в Донецькій області, і в Закарпатті, і в Харкові, і в Одесі прекрасно володіють українською мовою. І ми не бачимо жодних проблем, що призводять до відтоку слухачів”, - підкреслив Костинський.

Частка української мови в ефірі телемовників знову зросла, а передачі новин усіх загальнонаціональних телеканалів виходять лише українською мовою.“Обсяг українського мовлення в ефірі загальнонаціональних, супутникових, регіональних і місцевих телеканалів майже однаковий щодо загального ефіру — близько 100%. Якщо говорити про передачі новин, то на загальнонаціональних, супутникових усі новини виходили 100% українською мовою”, - підкреслив Юрій Артеменко.

Він зазначив, що частка української мови становить 100% в ефірі 7-ми загальнонаціональних телеканалів. Це “UA: Перший”, “Еспресо”, “Рада”, “М1”, а також дитячий канал “Піксель”, “Мега” та “Ескулап”.

Найменший показник, за його словами, сягав 77% - в ефірі телеканалів “ICTV”, “Україна”, ”НТН”, але вони все одно перевиконують норму, яка є - не менше, ніж 75%.

Щодо динаміки, то, зазначив він, середня частка української мови на загальнонаціональних телеканалах зросла на 9% - із 83% до 92%. Найбільшу динаміку зростання продемонстрували “Індиго” – на 55%, “Ескулап” – на 51%, “Інтер” – на 43%, “ХSport” – на 19%, “К1” – на 18%.

Щодо супутникових телеканалів, то в ефірі 9-ти з них частка української мови становить 100%. Це “Футбол 1”, “Футбол 2”, “Караван-TV”, “Наталі”, “Music Box Ua”, “BOLT”, “NewsOne”, “4 канал”, “OLVIA SAT”. Найменший показник серед супутникових телеканалів, які потрапили в перший етап моніторингу, був зафіксований в ефірі телеканалу “Відродження” – 34%.

“Випуски новин на супутникових телеканалах, здебільшого виходять українською. Тільки українською їх подають 5 каналів - “Громадське”, “24”, “NewsОne”, “4 канал”, “ОБОЗ-TV”. На телеканалі “112 Україна” української мови в новинах 96%”, - зазначив голова Національної ради.

Він уточнив, що динаміка на супутникових телеканалах порівняно з перехідним періодом зросла на 17% - з 75% до 92%. Найбільше зростання зафіксовано на телеканалах “ДАЧА” – на 77%, “Трофей” – на 70%, “Наука” – на 45%, “Горизонт-TV” – на 26%, “Донеччина ТБ” і “Терра” – на 20 %.

“Ми починаємо жити дійсно в українському оточенні”, - підкреслив Артеменко.

Своєю чергою про виконання мовних квот в ефірі регіональних і місцевих телеканалів поінформував член Національної ради Сергій Костинський.

“Загальний ефір регіональних і місцевих телеканалів такий — у 9-ти областях України частка української мови, відповідно до вимог закону, становить 100%. Це – Волинська, Рівненська, Черкаська, Чернігівська, Вінницька, Івано-Франківська області. У 18-ти областях частка української мови - від 90 до 99 відсотків. Найнижчий показник зафіксовано в Одеській (83%) і Луганській (89%) областях, але вони вище норми, якої вимагає закон - 75% і 60% відповідно”, - сказав Костинський.

Щодо новин українською мовою, уточнив він, то їх частка у 22 областях України становила 100%, а середній показник – 99%.

“Тобто практично всі новини на місцевому рівні виходять суто українською мовою. А найбільша динаміка зростання частки української мови в загальному ефірі - в Одеській області. Тут її обсяг зріс на 24%”, - підкреслив член Національної ради.

Він додав, що порушників законодавства серед загальнонаціональних телеканалів практично немає. Станом на 1 березня 2019 року Національна рада застосувала штрафну санкцію лише до 7-ми телеканалів. Шість із них – супутникові: “BOLT”, “ДАЧА”, “Epoque”, “Відродження”, “Наука”, “Терра”, один місцевий - “СТС”. Сума штрафів становить 117,5 тис. грн. Для кожного з телеканалів вона дорівнює 5% суми ліцензійного збору.

Як зазначалося, наступний етап моніторингу щодо дотримання телеканалами законодавства щодо звучання української мови в ефірі, який проводитиме Національна рада, – це друга частина відстеження супутникових телеканалів. Цей моніторинг буде завершено у червні цього року.
Tags: НацРада з питань ТБ і радіо, дерусификация, законодательство, квоты, мониторинг, новини, процесс, радіо, телевидение, телеканалы, украинизация, українська мова, українські пісні
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments