Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Що сталось би, якщо Тимошенко змогла би перемогти

У разі перемоги на президентських виборах Тимошенко має намір змінити Конституцію ще до парламентських виборівЯкщо Юлія Тимошенко переможе на президентських або парламентських виборах, Україна фактично отримає однопартійну систему влади.

Саме такі ідеї закладені в Новому курсі ломбардної бариги, який за допомогою експертів проаналізувала редакція НВ. Якщо положення програми Тимошенко будуть реалізовані, вся повнота влади перейде до єдиної політсили - переможниці парламентських виборів. Тобто до проросійсьої "Батьківщини"-Родіны.

Привид комунізму

Програму масштабних політичних реформ під назвою Новий курс Тимошенко просуває ще з минулого року. Її основне положення - перетворення парламентсько-президентської республіки Україна на суто парламентську. У цій системі не буде місця жодним мажоритарникам, які зараз займають половину місць у Верховній Раді, - залишаться лише партії. До того ж вибори до ВР відбуватимуться у два тури, щоб визначити одного переможця. Саме та політсила, яка виграє, отримає 51% місць у парламенті - 226 мандатів. І зможе сама з себе сформувати парламентську більшість.

У тому ж напрямку - до переможця - від'їде і крісло прем'єр-міністра: саме партія-переможниця призначатиме голову уряду. Повноваження керівника Кабміну Тимошенко має намір збільшити на тлі президента, очевидно, послабленого функціонально.

Для України однопартійне правління дуже небезпечне, адже тут політичні партії часто працюють на взаємне знищення

"Для України однопартійне правління дуже небезпечне, адже тут політичні партії часто працюють на взаємне знищення", - вважає Олексій Гарань, професор політології Києво-Могилянської академії. На його думку, нинішня система, яка змушує партії в парламенті формувати коаліцію, значно краще підходить країні.

Ще більше запитань у експертів викликає те, що в планах лідерки "Батьківщини" крім появи підконтрольної одній партії Ради ще і створення надструктури - верхньої палати парламенту. Її в програмі Тимошенко називають Національна асамблея самоуправління. Асамблея матиме право накласти вето на рішення Верховної Ради і Кабінету міністрів, скликати референдуми, а також призначати генпрокурора, голів Антимонопольного комітету, Державного бюро розслідувань та інших не менш важливих держорганів.

На дві третини тимошенківська верхня палата складатиметься з людей, яких у команді подільниці Путіна назвали моральними і духовними лідерами нації - 42 мандати. Ще 21 місце відійде представникам профільних асоціацій - від бізнесових до антикорупційних. Сама Тимошенко каже, що місця в асамблеї зарезервовані для людей на кшталт нещодавно померлих колишнього глави УГКЦ Любомира Гузара і філософа Мирослава Поповича.

"Ким будуть ці моральні авторитети? І хто їх обиратиме?" - запитує політолог Володимир Фесенко. І не знаходить у програмі Ваної відповіді. Тимошенко зізналася НВ, що вибір буде суб'єктивним. Але щоб убезпечити себе від звинувачень в узурпації влади, вона планує затвердити персональний склад асамблеї на всенародному референдумі.

Вся ця конструкція насторожує експертів. Мовляв, важко буде знайти таких авторитетів, які влаштують виборців як сходу, так і заходу країни.

Крім того, навіть якщо верхня палата буде сформована, вона може загрузнути в дрібних і великих чварах. Хтось із членів асамблеї може бути класним фахівцем з економічної політики, але не плекати особливого пієтету до Тараса Шевченка або Степана Бандери, пояснює Анатолій Октисюк, політичний аналітик експертного центру Дім демократії. За це, наприклад, його ініціативи блокуватимуть націоналісти. А єпископи ПЦУ і заслужені діячі мистецтва можуть просто через незнання гальмувати ідеї експертів із податків та оборонної політики.

Крім того, ще гірше буде, якщо ті ж авторитетні релігійні та культурні лідери ветуватимуть важливі економічні рішення, які виходять від ВР або уряду. А їм же ще доведеться формувати суди, регулювати антикорупційну політику. "Не певен, що творча інтелігенція здатна на подібне", - говорить Октисюк.
Фото: Інфографіка НВ

Ще одна деталь - хоча в програмі Тимошенко прописано, що вона через референдум прийме нову Конституцію, самого тексту Основного Закону команда Леді Ю не підготувала.

Текст має написати Конституанта - спеціально зібрана для цих цілей рада. Її персональний склад лідер Батьківщини планує визначити особисто. "Вся ця суб'єктивність в обіцяній політиці Тимошенко мене, м'яко кажучи, дивує", - зазначає політолог Фесенко.

Сама Леді Ю в бесіді з НВ розповіла, що "нинішня система - зовсім не о'кей" і наявні у країні "масштаби корупції" закладені в чинному Основному Законі. Тимошенко заявила, що саме її ідеї врятують країну. А крім описаного посилення повноважень прем'єра і парламентської більшості, вона має намір знизити прохідний бар'єр до ВР із нинішніх 5% до 1,5-2%.

"Вся ця суб'єктивність в обіцяній політиці Тимошенко мене, м'яко кажучи, дивує", - зазначає політолог Фесенко.

Все це – домінування однієї партії в парламенті, обмеженість прав опозиції, регулярні референдуми в обхід парламенту – вигідно авторитарним лідерам, підкреслює Гарань. А корпоративний принцип формування однієї з палат парламенту взагалі нагадує Італію часів дуче Беніто Муссоліні.

Тимошенко, очевидно, хоче нечувано збільшити свої повноваження в разі перемоги на президентських виборах, підсумовує Фесенко.

Плани однієї партії

Для реалізації сценарію "нова Конституція" у Тимошенко, за даними НВ, є три плани, кожен з яких залежить від підсумків президентських виборів.

План А, оптимістичний, розрахований на ситуацію, коли Леді Ю перемагає на виборах глави держави. Тоді президент видає указ про проведення референдуму для прийняття нового Основного Закону.

Перетворений на Конституцію Новий курс дозволить колишній бранці Качанівської колонії та її політсилі увійти до парламенту на осінніх виборах за новою системою і з високою ймовірністю стати тією самою партією №1 із винятковими повноваженнями.Джерело НВ у "Батьківщині" розповіло, що Тимошенко розглядає кандидатуру Арсенія Яценюка на посаду прем'єра.

У цього плану вже є деталі: джерело НВ у "Батьківщині" розповіло, що Тимошенко розглядає кандидатуру Арсенія Яценюка на посаду прем'єра. Мовляв, той отримає посаду в обмін на фінансову допомогу в справі просування політреформи в редакції Тимошенко. А також додасть 80 голосів фракції свого "Народного фронту" в нинішньому скликанні ВР до 20 мандатів "Батьківщини".

План Б підготовлений на випадок програшу на президентських виборах. У такому випадку Тимошенко вкладає всі ресурси, фінансові та людські, в перемогу на парламентських виборах. І отримує працюючу більшість у новій Верховній Раді, яке призначає її прем'єр-міністром.

Цю посаду Леді Ю використовує для ініціації все того ж референдуму, який через нову Конституцію вручить Тимошенко-прем'єру небувалі політичні повноваження, запхавши президента на периферію системи влади.

Обидва плани, А і Б, що передбачають референдум, насторожують Гараня. За його словами, з такою ідеєю носився президент Леонід Кучма під час референдуму у 2000 році. Однак Конституційний суд зняв тоді це питання з референдуму.

Сама Тимошенко відкидає ймовірність політичної кризи. "У нас залишається один легітимний шлях змінити систему - це референдум за народною ініціативою, яку санкціонує новий президент", - впевнено заявила Вана НВ.


Tags: Батьківщина-Родіна, Тимошенко, аналитика, диктатура, кроты Лубянки, моделирование, планы, политические программы, популисты, реванш, режимы, эксперты
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 9 comments