Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

17 лютого був розстріляний український антимосковський полководець Іван Богун

355 років від дня смерті Івана Богуна (1618-1664), козацького полководця часів Хмельниччини.

Портрет Івана Богуна роботи художника-баталіста Артура Орльонова. Фото: Укрінформ
Портрет Івана Богуна роботи художника-баталіста Артура Орльонова. Фото: Укрінформ

Про життя Івана Богуна до Хмельниччини відомо мало. На початок визвольної війни він мав чималий військовий досвід. У битві під Жовтими водами Богун командував окремим козачим полком, який у перших лавах пішов на штурм польського табору. Згодом його полк гнав поляків аж до урочища Княжі Байраки, де була засідка Максима Кривоноса. Після Корсунської битви Івана Богуна призначили вінницьким полковником.

Богдан Хмельницький знав, що на полковника Богуна можна покластися в будь-якій ситуації, адже він зажив слави командира, здатного дати лад військові за найскрутніших обставин. Підтвердженням того є дії Богуна під час оборони Вінниці та Умані, битв під Берестечком, Зборовом та Пилявцями.

У 1648 році Іван Богун стає першим полковником, а також першим радником Богдана Хмельницького. Однак, не дивлячись на таку близькість до Гетьмана, Богун був у числі противників Переяславської угоди 1954 року. І згодом, разом з Іваном Сірком, Петром Дорошенком та іншими, не склавши присяги московському цареві, очолив антимосковську старшинську опозицію.

Ivan Bohun (1884).jpg

Разом з тим, Богун не підтримував тих, хто займав відверто пропольську позицію. Зокрема, у 1658 році відмовився підписувати укладений Іваном Виговським Гадяцький договір і разом з Іваном Сірком очолив народне повстання, метою якого було усунення гетьмана від влади. Зазнавши поразки, Виговський попросив допомоги в Османській імперії та Кримському ханстві. Але Івану Богуну та Сіркові вдалося завдати поразки кримським татарам і прогнати Виговського з країни.

У 1662 році полковника Богуна арештували поляки і відправили до Мальборка, а на початку 1663 його звільнив Ян II Казимир в обмін на участь у поході на Лівобережну Україну. Проте згодом поляки звинуватили полковника у таємних переговорах з представниками лівобережного гетьмана Брюховецького і московитами. 17 лютого 1664 року, у сели Комані під Новгород-Сіверським, Івана Богуна розстріляли. Нині існує й інша версія страти: начебто це була помста за всі поразки, яких зазнали поляки від бігунців під час Хмельниччини. Похований під Новгород-Сіверським.
*******
Олена Теліга «Сила через Радість»:
(Відчит, виголошений в Українській Студентській Громаді в Варшаві, 15червня 1937 р. (фрагмент))

« Кожний, хто читав трилогію Сенкевича, був на довгий час полонений Богуном. „Бути таким, як він!” Про це мріяли сотні юнаків, з захопленням вдивляючись в пориваючу постать, яку навіть перо чужинця не хотіло викривати. „ Хай будуть такими, як він!” — проносилося в думках не однієї дівчини. Богун є непереможно захоплюючий своєю яскравою фантазією, нестримною сміливістю і безоглядністю в бою, і таким лицарським відношенням до жінки, якого мусів вчитися у нього не один з висококультурних українців нашого віку, що вважає чемність до жінки за прикмету слабості, негідну мужчини.

Богун був тим героєм, якого неспокійний дух живе і досі і пекучим вогнем вривається в душу молоді. Він був найяскравішим представником типу тогочасних українців, що зі сміхом зустрічали небезпеку, не розв'язували вузли, а розрубували їх, не жебрали, а здобували, що вважали потрібним здобути. Безперечно той тип міг мати тисячі вад, що їх не має пересічна людина, може, бракувало багато чеснот, але він — і йому подібні — дали нам ту гостру емоцію, яку відчуваємо, читаючи вищезгаданого автора, як ціла будова світу, з яким вони боролися, в крові й болоті лежала біля їхніх ніг…
»

Цитата з книги О. Апанович «Україно-Російський договір 1654 року. Міфи і реальність»:

« Категорично не прийняв ідею Переяславської ради полковник Іван Богун, якого вважали після Богдана Хмельницького козацьким стратегом номер один. Як писав до польського короля коронний обозний Анджей Потоцький, Іван Богун з тих козаків, для яких "найвища державна рація — щоб не бути ні під вашою, королівською, милістю, ні під царем".»
*******
Іменем Івана Богуна названий Київський військовий ліцей. У 2007 році НБУ випустив пам'ятну монету на честь Івана Богуна.

У багатьох містах України є вулиці, названі на честь Івана Богуна. Пам'ятники Івану Богуну знаходяться у: Вінниці, Жовтих Водах, Боярці (вул. Хрещатик, на території військового ліцею ім. І. Богуна), Чигирині, Новгород-Сіверському.

Ім'я відважного полководця отримували різні українські збройні формування: 1-й Богунський полк РСЧА, в Українській Повстанській Армії був Загін імені Богуна та Військовий округ «Богун», на честь І. Богуна було названо десантний корабель Військово-Морських Сил України та 8 полк оперативного призначення імені Івана Богуна Національної гвардії України.
Tags: Великі Українці, козацтво, полководцы, постаті в історії, українське військо
Subscribe

 • Внутрішня окупація

  Цензура у Віслюка перевершила цензуру Януковоща! Проковтнемо це – завтра ЗЕбанда почне судити нас за твіти та вподобайки. ** Російські…

 • Нашим ворогам на Схід. Може відпустимо їх без України?

  Зеленський розвалює українську армію: Бойові льотчики масово залишають Військово-повітряні сили ЗСУ. Лише за два роки препізденства членограя 140…

 • Телевізійна окупація

  За рік "перемир’я" Зеленського загинуло 45 українських воїнів, 145 поранено. Через неіснуючу "тишу" Зеленський віддав…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment