Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Заяви Тимошенко не мають спільного з реальністю

Юлія Тимошенко почала просувати свою передвиборчу програму ще задовго до офіційного старту президентської виборчої кампанії. Назвала її «Новий курс» і амбітні та емоційні заяви кандидатки не можуть не привертати уваги як журналістів, так і пересічних виборців.Журналісти "Радіо Свобода" перевірили деякі тези кандидатки за допомогою «Гугла» та критичного мислення. Звузимо сферу уваги до економічних питань, аби не перевантажувати читача інформацією.

1. Україна – найбідніша країна світу?

Юлія Тимошенко в січні виступила у програмі «Свобода слова» на каналі ICTV і на початку своєї промови зазначила наступне:

«Мені часто задають питання: чи не страшно брати на себе країну, яка увійшла в десятку найбідніших країн світу»

Дуже потужна фраза щодо «найбідніших країн світу», тому відразу хочеться перевірити.

Пошуковик видає рейтинг найбідніших країн світу, який опублікував FocusEconomics. В статті йдеться, що рейтинг складається, виходячи з ВВП на душу населення.

України немає в десятці. Вона на 26-му місці.Інфографіка «Найбідніші країни світу» від FocusEconomics
Інфографіка «Найбідніші країни світу» від FocusEconomics

Втім, деякі українські ЗМІ дійсно писали про те, що Україна в десятці найбідніших країн світу, посилаючись на рейтинг Bloomberg Misery Index.

Якщо вбити в пошуковик назву рейтингу, він відразу видасть пояснення – це індекс нещастя, який розраховується, виходячи з інфляції та безробіття. Тут Україна дійсно в десятці, але їй аналітики прогнозували покращення становища на 2 пункти.Індекс нещастя від Bloomberg Misery Index
Індекс нещастя від Bloomberg Misery Index

2. Долар по 10 та «індекс БігМака»

Далі Тимошенко цитує журнал The Economist, який опублікував щорічний «​індекс БігМака»​ і каже, що журнал назвав гривню найбільш недооціненою в світі валютою.

Насправді, за цим індексом «найбільш недооціненою» виявляється російський рубль, а гривня вже на другому місці.

«По цьому розрахунку наша гривня до долара мусить бути 9,8 гривні», – цитує Тимошенко економічне видання і стверджує, що має програму, яка відновить справедливість.

Але що це за «індекс БігМака», який обіцяє нам долар по 10? Насправді, це не точний показник, а ініціатива The Economist, яка з 1986 року увійшла в традицію, більше як розвага, але згодом потрапила у підручники з економіки, як демонстрація паритету купівельної спроможності.

Суть в тому, що порівнюються ціни бургера «БігМака» з мережі Макдональдс щодо долара. Умовно, можна подивитися, в яких країнах на 5 доларів можна купити більше бургерів. У цьому співвідношенні і народжується «справедливий» курс.

Знову запитуємо в пошуковика, що це все означає і чи можна просто взяти і встановити цей «справедливий» курс як реальний.

Знаходимо пояснення, що на практиці валютні курси часто істотно відхиляються від моделі рівності купівельної спроможності і ось чому: якби підприємці зі США приїхали б зі своїми коштами і купили дешевого товару в Україні, аби продати в себе, курс би наблизився до «індексу БігМака», але ці країни не розташовані через дорогу одна від одної. Тож курс скорегують витрати на транспортування товару, митні збори та експортно-імпортні обмеження.

3. Вдвічі знизити ціни на газ – серйозно?

Юлія Тимошенко переконує, що може знизити ціну на газ вдвічі, а тим самим і плату за комунальні послуги. Не пояснює, як планує домовлятися із МВФ в такому випадку, але хоче повернутися до «порядків 2014 року», коли, за її словами, українці споживали газ українського видобутку.Кандидатка вважає, що у випадку перемоги на виборах зможе подати президентський законопроект до парламенту і в депутатів не буде вибору, як його підтримати, бо попереду будуть парламентські вибори.

Юлія Тимошенко продемонструвала документ, який назвала бухгалтерським із «Укргазвиобування». Її висновок – газ має коштувати 3,55 гривні за кубометр, а не 8,55.


Не забарився із відповіддю голова НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболєв. Він нагадав, що за низьких цін на комунальні послуги країна споживає набагато більше ресурсів, ніж європейці і є досі абсолютно не енергоефективною.Коболєв назвав схему Тимошенко «газовим зашморгом», нагадавши про «порядки до 2014 року», коли в результаті низької ціни на газ з’являється посередник, такий як «РосУкрЕнерго» і максимізується імпорт. Бухгалтерські розрахунки від Тимошенко Андрій Коболєв назвав некоректними. До того ж, на його думку, зниження ціни на газ призведе до здешевлення гривні і падіння курсу.

4. «Зарплати протягом 5 років зростуть у 3,5 рази»

«Протягом трьох, а краще п’яти років, підняти доходи людей до рівня Польщі – запитання, чи можливо це? Відкрийте статистику 2005 року: з 2005 року по 2010-й (за п’ять років) в доларовому обчисленні, не в гривнях – рівно в 3,5 рази була піднята заробітна плата, вірніше доходи людей», – заявляє кандидатка Тимошенко, яка в зазначений період працювала прем’єр-міністром.

А ми і не проти подивитися. Отже, середньомісячна зарплата (дані Держстату на грудень) у 2005 році – 1091,71 гривень, а за 2010-й – 2629 гривень. У гривнях виходить підвищення у 2,5 рази.

Але порахуємо в доларах.

Середньорічний курс долара у 2005 році – 5,12 гривні, у 2010-му – 7,94 гривні.

Виходить: середньорічна зарплата у 199 доларів за 2005 рік проти 331 долара у 2010 році – це зростання у 1,7 рази

5. «Скасувати ПДВ»

Скасувати Податок на додану вартість (ПДВ) пропонує Юлія Тимошенко і замінити його маленьким, але податком з продажів, як в США.
ПДВ є одним з потужних джерел наповнення бюджету країни і його сплачує кожен споживач, коли купує будь-який товар (20% від ціни).

Дискусії щодо його оптимізації тривають давно і пропонуються різні варіанти, зокрема диференціація ставок.

Заміна ПДВ податком із продажів може принести більше коштів в бюджет, зазначають економісти в дискусіях, але може посилити податковий тиск, коли в ланцюжку задіяно багато постачальників чи контрагентів – кожен раз платити податок.

«Дзеркало тижня» писало про це ще у 2004 році.

Така заміна – це практично випадання з загальноєвропейського простору. ПДВ працює у всіх країнах Європи і в Україні свого часу впроваджувалося з метою інтеграції в єдиний європейський економічний простір.

Пропонує Юлія Тимошенко скасувати й інші податки, але не пояснює, яким чином планує наповнювати бюджет країни, чим зможе замінити такі надходження. При тому, що планів на видатки в неї ще чимало: наприклад, забезпечення доступного житла для працюючих українців.У попередніх передвиборчих президентських програмах Тимошенко фігурувало прагнення ввести податок на розкіш. Але це тепер не значиться в основних завданнях щодо податкової політики «Нового курсу».

Повний план економічних дій кандидатка презентувала на майже 400 сторінках ще восени, але цей документ піддали критиці щодо плагіату та неіснуючих джерел: члени редколегії видання VoxUkraine опублікували детальний аналіз змісту цієї програми Юлії Тимошенко.

Подібні поняття, як податковий тиск, доходи громадян, відсоткові ставки по кредитах, інфляція, інвестиційний клімат – це фундаментальні показники, які можливо і необхідно покращувати, але на це потрібні десятиліття, тож якщо хтось із кандидатів обіцяє швидкі зміни в цьому напрямку – це свідчення популізму та маніпуляцій, зауважує президент Центру економічного розвитку Олександр Пасхавер.

Tags: Тимошенко, брехня, вруны, проверки, разоблачение
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments