Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Цього дня завершено спорудження українського Парнасу - унікального палацу Галаганів

Тут любив відпочивати Тарас Шевченко і спочив в Бозі найвідоміший український кобзар – Остап Вересай

30 грудня. Пам’ятні дати

30 грудня 1829 року у селі Сокиринці на Чернігівщині було завершено спорудження унікального палацово-паркового комплексу – маєтку Галаганів

1717 року гетьман Іван Скоропадський віддав село Сокиринці на ранг прилуцькому полковнику Гнату Галагану (до речі, він першим зрадив Мазепу, переметнувся на бік німецького хазяїна московітів Петра І, брав участь у розгромі Запорізької Січі 1709 році) і з того часу Сокиринцями володів рід Галаганів.

Ставок у Сокиринському паркуСтавок у Сокиринському парку

Будівництво маєтку розпочалось у 1825 році, коли цими землями володів Павло Григорович Галаган. Спроектував величний мурований палац на 60 кімнат в стилі ампір з високим декоративним куполом архітектор Павло Дубровський. Водночас садівник-австрієць Бістерфельд розбив навколо палацу великий ландшафтний парк з альтанками, церквою і каплицею, греблею і двома мостами. У палаці була велика мистецька галерея (вона стала основою для заснування Чернігівського художнього музею), унікальна коштовна колекція посуду і зброї. Тут діяв кріпацький театр і хор. Через це Сокиринці колись називали «українським Парнасом».

Палац Галаганів у Сокоринцях
Окупаційна совєцька влада не могла вигадати нічого ліпшого, ніж відкрити в панському палаці Сокиринський сільськогосподарський технікум (така доля була у багатьох панських маєтків – і це, принаймні, хоч якось уберегло унікальні будівлі від повної руйнації).

Сокиринській парк створювався поступово, з 1793 по 1835 рік, переважно місцевими знавцями паркового будівництва. Його територія – 40 га. Прекрасний старовинний палац і англійський ландшафтний парк з озерами, парковими спорудами і скульптурами є справжнім пам’ятником садово-паркового мистецтва минулого, перлиною архітектурно-ландшафтного спадку України.

Алея Сокиринського парку Алея Сокиринського парку

У 1845 році маєток Григорія Галагана у Сокиринцях відвідав Тарас Шевченко. З власником маєтку поет був знайомий по Петербургу, подарував йому з дарчим написом окреме видання поеми «Тризна». Враження про перебування в Сокиринцях відбито в повісті «Музикант». У Сокиринцях зберігся Шевченків явір, де, за місцевими переказами, любив відпочивати поет. Тут же тривалий час жив і помер один із найвідоміших українських кобзарів – Остап Вересай (1803-1890). Там знаходиться і його могила.

Ротонда у Сокиринському паркуАльтанка-ротонда у Сокиринському парку
Tags: Чернігівщина, архитектура, даты, дворцы, достопримечательности, палаци, парки, спадщина, туризм
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments