Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

"В'язання Василів" може стати об'єктом нематеріальної культурної спадщини

В Івано-Франківській області науковці вважають, що різдвяна традиція "в'язати Василів", яка існує в селі Липівка Рогатинського району, може увійти до національного реєстру об’єктів нематеріальної культурної спадщини.

"В'язання Василів" може стати об'єктом нематеріальної культурної спадщини

Про це Укрінформу повідомила завідувач фольклорного відділу Івано-Франківського обласного науково-методичного Центру туризму та культури Стефанія Капустинська.

"Ми вважаємо, що традиція віншування (вітання – ред.) Василів, яка існує в селі Липівка, Рогатинського району, а це на Опіллі, може увійти до національного реєстру об’єктів нематеріальної культурної спадщини. У селі Липівка існує дуже цікавий, своєрідний і самобутній обряд. Це є жива традиція, бо й досі дівчата ходять "в'язати Василів", як казали колись", – зазначила Капустинська.

За її словами, на свято Василія Великого дівчата у Липівці виплітають спеціальний грегор (вінок – ред.) з гілок сосни і перев’язують ними чоловіків на ім’я Василь ніби рушниками, через плече. Потім надівають на чоловіків каракулеві шапки, заквітчані також сосною та колосочками, й вручають їм Різдвяну Зірку, водночас гарно віншуючи Василя у колі. Опісля всі разом йдуть колядувати.

Відомо, що свято Василя Великого відзначають 14 січня. Це одне з найбільших релігійних свят Різдвяного циклу. Традиційно після Служби Божої у цей день посівальники засипають зерном біля хати рідних та знайомих, вітаючи їх зі святом Василія та Старим Новим роком. Вважають, що у цей день до хати першим має зайти чоловік, щоб у родині увесь рік було добре.
Tags: Прикарпаття, Різдво, звичаї, обряды, село, спадщина, традиции, українська культура, фольклор, християнські свята
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment