Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Вийшла перша збірка казок етносів України

Видавництво "Букрек" за підтримки Українського культурного фонду видало українською мовою ілюстровану збірку автентичного фольклору етнічних спільнот України "Україна в нас одна".

Презентація проекту "Україна у нас одна" в Укрінформі / Фото: Юрій Ільєнко, Укрінформ

Про видання та важливість дослідження фольклору народів України на презентації книги розповіла член-кореспондент НАН України, науковий консультант видання "Україна в нас одна" Леся Мушкетик.

"Це перша збірка прозового фольклору народів України, яка видана в перекладі українською мовою. Це дає можливість ознайомитися з фольклором не лише представникам національних меншин, а всім, хто цим цікавиться, насамперед дітям і молоді. ...Це велика справа, що записаний прозовий фольклор, який несе свій моральний, інформаційний заряд. Книжка дуже інформативна і розмаїта, тут представлений і український фольклор з усіх регіонів України, фольклор найбільших наших національних меншин. Причому при укладенні використовувалися автентичні видання 19 століття, пізнішого часу, власні записи упорядника, інших учасників проекту. Тут репрезентовані і казки, і легенди, і приказки, жарти, анекдоти", — розповіла Мушкетик.

Вона зазначила, що книга буде цікавою як дітям молодшого віку, так і старшим школярам, а також усім, хто цікавиться фолькором, зокрема й науковцям. Книга має словник, який пояснює значення окремих слів, а також список джерел українською і мовами національних меншин.

Як розповів на презентації упорядник книги "Україна в нас одна" Ігор Туржанський, тексти в книзі розташовані хронологічно, починаючи з 19 століття. Важливість видання, за його словами, полягає ще й у тому, що в книзі представлені варіанти українських казок в автентичному вигляді.

"На жаль, у радянский час цензурувався і фольклор. Якщо ми візьмемо академічні видання фольклору, наприклад, казок, і порівняємо з виданнями 19 століття, то виявимо дуже багато розбіжностей, іноді дуже дивних, як на сьогоднішній погляд. Наприклад, у казці про Котигорошка говориться, що він був сином попа, в радянській час в казці таке неможливо було уявити", — сказав Туржанський.

За словами директора видавництва "Букрек" Дарини Максимець, наклад видання становить 1000 примірників, книга видана за сприяння Українського культурного фонду. Книга отримала гриф Міністерства освіти і науки та внсена до списку літератури для позакласного читання.

"Найперше книга буде розповсюджена між національними товариствами, з якими ми працювали, коли збирали матеріал, і буде розповсюджена на розсуд Міністерства освіти і науки. Ми виберемо ті регіони, які зараз є критичними: ми відправимо книги в бібліотеку в Лисичанськ, до Авдіївки. Ми хочемо, щоб вона не просто кудись потрапила, а потрапила до тих дітей, яким це найбільше буде потрібно", — сказала Максимець.

Вона зазначила, що згодом, якщо книга матиме попит, Український культурний фонд і видавництво "Букрек" розглянуть можливість видання додаткового тиражу для вільного продажу.

Книга видана за сприяння Українського культурного фонду, який профінансував видання, виділивши 400 тис. грн, складається з 4 розділів, містить 90 текстів, які презентують українські казки та казки 14 етнічних спільнот України — кримських татр, кримчаків, караїмів, румунів, угорців, поляків, болгар, греків, молдован, гагаузів, євреїв, ромів, словаків. Над перекладом з 12 мов працювали наукові консультанти, редактори видавництва "Букрек", яке спеціалізується на виданні підручників мовами національних меншин, вчителі й навіть школярі. Так, наприклад, школярі долучилися до перекладу казок з болгарської мови на українську. Книга містить 30 ілюстрацій, виконаних у різних стилях.
Tags: Україна, анекдоты, дети_детство, издательство, книги, крымские татары, кърымлы, легенды, литература, національні меншини, сказки, українська мова, фольклор
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 6 comments