Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Село на Хмельниччині перетворюють на музей традиційного розпису просто неба

У селі Самчики Старокостянтинівського району Хмельниччини в межах першого етапу арт-проекту "Нове життя самчиківського розпису" прикрасили автобусні зупинки й кілька будівель.

Село на Хмельниччині перетворюють на музей традиційного розпису просто неба

Результати роботи журналістам продемонстрували напередодні, 27 листопада, організатори й учасники проекту, повідомляє Укрінформ.

"Ми прикрасили нашим самчиківським розписом кілька сільських хат, парканів, автобусні зупинки, сільську раду і школу. Вони створені в єдиному стилі, але кожен розпис унікальний за характером письма, композиційно та колористично", – зазначив народний майстер, директор Самчиківської дитячої художньої школи Віктор Раковський.

За його словами, розписуючи хати, майстри та їхні помічники дослухалися до побажань господарів. Хати ж обирали традиційні для цієї місцевості.

Самчиківський розпис походить з села Самчики / Фото: Тарасов Володимир. Укрінформ

Над створенням розписів, крім Раковського, працювали самчиківські майстри народного мистецтва Олександр Пажимський і Сергій Касьянов. Допомагали їм як місцеві жителі, школярі, учні художньої школи, так і волонтери з Хмельницького, Волочиська, Старокостянтинова, Шепетівки, Києва.

На прес-конференції, яка відбулася в музеї-садибі Державного історико-культурного заповідника "Самчики", заступник голови Хмельницької обласної державної адміністрації Світлана Павлишина закликала й надалі берегти колоритні місцеві традиції і розвивати культурно-мистецькі ініціативи.

"Якщо ми хочемо зберегти свою історію для майбутніх поколінь, не треба чекати - треба робити, брати участь у різних програмах. Є ідея – даємо проектну заявку, доводимо, що наш проект найкращий, і робимо місцевість, де ми живемо, унікальною", – наголосила Павлишина.

Державний історико-культурний заповідник «Самчики» / Фото: Тарасов Володимир. Укрінформ

Як повідомили організатори, самчиківський розпис, або самчиківка – декоративне мистецтво південно-східної Волині, яке донедавна перебувало на межі зникнення, але нині відроджується зусиллями народних майстрів та мистецької ініціативи UA MAZE. Це масивні малюнки, переважно сюжетні. Усталеного канону немає, однак основними елементами є птахи, дерево життя, рослинний орнамент. Розпис виконується зубчастим малюнком, йому притаманна безпосередність та легка незграбність. Використовуються природні кольори: жовтий, синій, зелений і червоний, в обрамленні - білий та чорний, зубчики - фіолетові й коричневі. Фон найчастіше залишають білим, адже автентичні малюнки наносилися на вибілені стіни будинків.

Проект "Нове життя самчиківського розпису" розробили спільно Хмельницький обласний науково-методичний центр культури і мистецтв та мистецька ініціатива UA MAZE. Він втілюється під егідою Міністерства культури України за підтримки Українського культурного фонду. На реалізацію проекту за результатами грантового конкурсу культурно-мистецьких ініціатив було виділено 466 тис. грн.

Навесні 2019 року проект з розпису об'єктів у Самчиках буде продовжено: планується декорувати ще двадцять хат.
Tags: Український Ренесанс, Хмельниччина, арт, возрождение, искусство, красиво, креатив, мастера, мистецтво, музеи, народні промисли, село, традиции, українська культура, хати, художники, этностиль
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Мордор охватили пожары (видео)

  Московия неспроста заявила о начале отвода своей фашистской военщины от границ Украины. Теперь вояк бросят тушить расеюшку🔥😅 Нехай той парєбрік весь…

 • Новиє ліцца Зеленського (Єрмак)

  Виявляється, Єрмак не лише гебнявий смотрящій за країною та в.о. припездента. Єрмак - банальний гопник – обмилок братви, барига і за…

 • Вітаю, друзі!

  Нарешті повернувся із тривалої подорожі до Хаджибею-Одеси до стольного міста Руси. Сподівався за 3 тижні перечекати карантинну навалу, а, як бачу –…

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 5 comments