Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Важлива знахідка: серед документів НКВС знайшли артефакт - шматочки хліба часів Голодомору

Унікальний експонат фігурував у справі Олексія Сорокіна – як доказ "злочину проти партії та уряду"Шматочки хліба часів Голодомору 1932-33 років знайшли серед архівних документів у Києві. Унікальну знахідку виявили під час опрацювання позасудових справ реабілітованих, які датуються 1918-50 роками. Хліб зберігся у кримінальній справі стосовно Олексія Сорокіна. Хто цей чоловік та навіщо приберігав ці шматочки – далі:Шматочки хліба, яким уже понад 80 років. Таку знахідку в Україні виявили вперше, вивчаючи архівні кримінальні справи реабілітованих українців. Серед них – Олексія Сорокіна. Саме в його справі, як "речовий доказ", було знайдено хліб років Голодомору, який чоловік загорнув у свої записки.

"Здесь храниться образчик хлеба, какой ели крестьяне весной 32-го года. Мы, киевляне, пока еще имели хлеб и сравнительно не пухнем с голоду, хотя и недоедаем страшно. Такой образчик хлеба я оставил моим детям как образец и для назидания. Как страшен голод. Ужас", – зачитує записку 1932-го року директор Центрального держархіву громадських об'єднань України Ольга Бажан.

Олексій Сорокін з Полтавщини, народився у 1877 році. В анкеті кримінальної справи зазначено, що чоловік працював учителем, а пізніше регентом церковного хору. З дружиною та дочкою пережили Голодомор у Києві. А вже у 1941-му Олексія Сорокіна заарештували за антирадянські погляди та заслали спершу до Новосибірська, а потім до Красноярського краю. Хліб у його справі фігурував як доказ злочину проти партії та уряду. Це стає відомо із запису його допиту.

"Следствие располагает данными, что вы хранили эти экспонаты с контрреволюционной целью, используя их как наглядное пособие для контрреволюционной агитации против советской власти", – зачитує документ Ольга Бажан і додає: "І от саме в цих рядках можна побачити таке опосередковане визнання владою своєї вини. Вони розуміли, що саме ці речові докази можна використовувати в агітації проти злочинів".

Після заслання до Красноярського краю жодних відомостей про Олексія Сорокіна немає. Але шматочки хліба, які він наважився зберегти, стануть пам'яткою реалій життя в умовах Голодомору 1932-33 років.

"Зараз те, що відбувається в країні, і як на нас наступає агресор, який починає нам розказувати, що нічого такого немає. Але в нас є документи, і ми завжди можемо побачити і пересвідчитися в тих фактах, в тих подіях, які мали місце на території України", – наголошує голова Держархівслужби Тетяна Баранова.

Шматочки хліба згодом передадуть на експертизу, щоби точно визначити його інгредієнти. А поки, впродовж тижня, їх, як і записки та решту документів справи Олексія Сорокіна, експонуватимуть у читальному залі Центрального державного архіву громадських об'єднань України, передає "5 канал".
Tags: Голодомор, НКВД, артефакты, архивы, геноцид, находки, преступления коммунистов, советская оккупация, хліб
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment