Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Сьогодні в Київській Русі почали будувати найстарішій християнський храм Сх. Європи Софійський собор

П’ять копійок: В этом веке, когда активно воздвигалась София Киевская, уже возвышался первый каменный храм Руси-Украины Святой Богородицы (Десятинная церковь, 989-996 гг.), которую спустя 170 лет сожгли ордынцы-московиты. Строился Черниговский Спасо-Преображенский собор (1030 г), Успенский собор Киево-Печерского монастыря (1073-1089), уже стояла с Х века церковь на Аскольдовой Могиле. В те времена в мире не было еще объединенных и единых, в современном понятии, Германии или Швейцарии, никто еще не слышал о Турции или Италии, еще не начался Первый крестовый поход (1096—1099), не произошел раскол христианской церкви на католичество и православие (1054), а на Москва-болоте в это время лягушки квакали.Згідно з основних наукових гіпотез, визнану переконливою і в ЮНЕСКО, 4 листопада 1011 року, в Києві почалось будівництво Софійського собору, який вважається одним із найстаріших християнських храмів, що збереглися на території України і Східної Європи.

Софійський собор почали споруджувати за Володимира Великого, а завершили в період розквіту Київської Русі за князювання Ярослава Мудрого. Назва собору походить від грецького слова «софія» - «мудрість». Збудований як головний митрополичий храм Русі, Софійський собор був у давнину громадсько-політичним і культурним центром Київської держави. В соборі відбувалися церемонії «посадження» послів; біля собору збиралися київські віча, тут велося літописання, і була створена Ярославом Мудрим перша в Давній Русі бібліотека. Первісні форми романського стилю Софійського собору зберігалися до XVII століття, про що свідчать малюнки голландського художника Вестерфельда 1651 року. Це була прямокутна споруда, з півночі, заходу та півдня оточена двома рядами відкритих аркових галерей. Завершували собор 13 бань, вкритих листовим свинцем. Софійський собор прикрашено мозаїками (спочатку було 640 кв. м, збереглося 260 кв. м) Центром композиції є зображення Христа-Вседержителя в головному куполі. Найкраще збереглися мозаїки в центральній апсиді – Богоматері «Оранти», під нею багатофігурна композиція «Євхаристія» та зображення «отців церкви». Зберігся також і груповий портрет сім’ї Ярослава Мудрого.

10
Михайлівська площа, трохи далі Софійський собор

За свою багатовікову історію собор пережив навали ворогів, пограбування, часткові руйнування, ремонти й перебудови. Після татаро-монгольської навали 1240 року собор поступово руйнувався. В XVI столітті ним володіли греко-католики. В 30-40-х роках XVII ст. київський митрополит Петро Могила заснував у Софійському соборі чоловічий монастир. До реставраційних робіт він залучив відомих італійських архітекторів. У 1685-1707 роках собор відбудовано в формах українського бароко. Певних змін собор зазнав також у XVIII-XIX ст.

З 1934 року весь архітектурний комплекс Софійського собору оголошено державним архітектурно-історичним заповідником. Під час нацистської окупації Софійський собор дивом уник сумної долі Успенського собору Києво-Печерсьої лаври, висадженого в повітря 3 листопада 1941 року. В часи радянської окупації комуністи декілька разів планували підірвати Софійський собор. Свого часу заступитися за світовий спадок довелося навіть французькому посольству.1000-річчя заснування Софійського собору відзначили на міжнародному і загальнодержавному рівнях за рішенням ЮНЕСКО і за Указом Президента України.
Tags: Київ, Київська Русь, Собор, Софія Київська, архитектура, даты, достопримечательности, наследие, спадщина, строительство, українська культура, храмы, церковь
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 1 comment