Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

1 листопада святкуємо 100 років від дня проголошення Західно-Української Народної Республіки

Як відомо, після розпаду в жовтні 1918 року Австро-Угорської імперії на декілька незалежних держав, патріотичні сили Західної України вдалися до ряду заходів зі створення власної держави. Зокрема, в період з вересня 1918 року у Львові було створено: Український Генеральний Військовий Комісаріат, Українську Народну Раду - політичний представницький орган українського народу в Австро-Угорській імперії. 19 жовтня 1918 року було проголошено Українську державу на всій українській етнічній території Галичини, Буковини і Закарпаття. Президентом Української Народної Ради було обрано Євгена Петрушевича.

1 листопада. Пам’ятні дати

Зрештою, УНРада, мотивуючи свої наміри правом українського народу на власну державу, звернулася до австрійського уряду з питання про передачу їй усієї повноти влади у Галичині та Буковині, на що отримала категоричну відмову. Тоді було вирішено взяти владу у Львові збройним шляхом.

В ніч з 31 жовтня на 1 листопада 1918 року стрілецькі частини, на чолі з сотником Дмитром Вітовським, зайняли всі найважливіші урядові установи у місті. Таким чином, була створена Західно-Українська Народна Республіка, до складу якої увійшли українські етнічні землі - Галичина, Буковина та Закарпаття. Водночас Польща, не бажаючи втратити Галичину, розпочала військові дії, внаслідок яких уряд ЗУНР переїжджав до Тернополя, Станіславова (тепер Івано-Франківськ), а також перебував у екзилі в Кам'янці-Подільському.

Важливим здобутком діяльності ЗУНР було урочисте проголошення 22 січня 1919 року в Києві Акту про Злуку ЗУНР і УНР в єдину соборну Українську Народну Республіку. Екзильний уряд ЗУНР припинив існування 15 березня 1923 року.

*****
У Львові відтворюють події 100-річної давнини, коли була створена ЗУНР

У центрі Львова на відзначення 100-річчя створення Західноукраїнської Народної Республіки реконструктори біля Львівської ОДА в одностроях Галицької армії відтворюють події 1 листопада 1918-го, коли українські вояки у ніч на 1 листопада захопили там всі адмінбудівлі та військові склади. Про це повідомляє прес-служба Львівської обласної держадміністрації.

Як інформують в ОДА, до інсценізації залучили техніку тих часів, зокрема, вантажівку та бронеавтомобіль. Таку техніку використовували на території Галичини вояки УГА під час українсько-польської війни.
Учасники дійства роздають Відозву Української Національної Ради до мешканців Галичини про проголошення Західноукраїнської Народної Республіки, як це робили у 1918 році.

Тим часом у мерії науковцям та діячам культури і містецтва вручили спеціальну міську відзнаку — «100-річчя ЗУНР», а також відзнаку імені Олени Степанів та «Золотий Герб міста Львова», повідомляє прес-служба Львівської міськради.

Крім того, під час сесії урочисто привітали учасників Програми підтримки дослідників ЗУНР, а також вручили премії переможцям. Зокрема, премії в розмірі 25 тис. грн отримали 10 науковців.

Опівдні на площі Ринок відбудеться виголошення Відозви, підняття прапора та проведення відкритого уроку просто неба з реконструкцією подій утворення Західноукраїнської Народної Республіки.

Крім того, члени Національної скаутської організації України "Пласт" провели у Львові символічну інавгурацію Лева у пластуни в межах заходу "Стрілецька ватра" з нагоди відзначення 100-річчя проголошення Західно-Української Народної Республіки на площі біля мистецько-архітектурної скульптурної композиції українським бійцям Листопадового чину.

У Львові до 100-річчя ЗУНР пластуни запалили стрілецьку ватру / Фото: Маркіян Лисейко, Укрінформ
Tags: ЗУНР, Західна Україна, Львів, УГА, вшанування, даты, молодежь, памятники, пластуни, реконструкция, свято, скауты, історична правда
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments