Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Гнат Хоткевич: "Страчуючи національність, людина тратить Бога в собі, від неї очікуєш усякої гидоти"

8 жовтня виповнюється 80 років з дня смерті Гната Хоткевича (псевд. – Гнат Галайда; 1877-1938), українського письменника, актора, мистецтвознавця, бандуриста, режисера.Організатор першого українського робітничого театру в Харкові (1906) та Гуцульського селянського театру (режисером якого деякий час був і Лесь Курбас); виступав з концертами як бандурист. Після 1917 року працював педагогом. У 1927 організував капелу бандуристів у Полтаві, з 1934 року вів клас бандури в Харківському музично-драматичному інституті. У 1938 був заарештований і розстріляний органами НКВС.

Твори Гната Хоткевича забороняли цензурні відомства трьох імперій: Російської, Австро-Угорської і Радянської. Хоткевич з його безкомпромісністю і гострим відчуттям національного не вписувався в жодну схему. Чого варті лише думка, що «…страчуючи національність, людина тратить Бога в собі, тратить якийсь вищого типу регулятор, котрий досі направляв її діяльність… і від неї можна очікувати усякої гидоти».

Його самобутня особистість ніяк не вміщувалася на прокрустовому ложі «будівників комунізму». За що й поплатився власним життям.
Tags: Великі Українці, НКВД, СССР, актеры, даты, жертвы, память, патріоти, писатели, постаті в історії, расстрелы, режиссеры, репресії
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 2 comments