Олег Леусенко (oleg_leusenko) wrote,
Олег Леусенко
oleg_leusenko

Втрата.. З життя пішов український дисидент та політв’язень Юрій Бадзьо

З життя пішов український дисидент та політв’язень Юрій Бадзьо

В Києві на 82 році життя помер Юрій Бадзьо – український літературознавець, публіцист, громадсько-політичний діяч, учасник національно-демократичного руху в Україні від початку 1960-х років, колишній політв’язень.

Про це "Історичній правді" повідомив колишній політв’язень радянських концтаборів, історик дисидентського руху Василь Овсієнко.

Народився Юрій Бадзьо 25 квітня 1936 року в селі Копинівці, Мукачівського району Закарпатської області. Закінчив філологічний факультет Ужгородського державного університету.

За участь у шевченківських вечорах та акції протесту проти політичних арештів під час прем'єри фільму Сергія Параджанова "Тіні забутих предків" у серпні 1965-го його звільнили з роботи.

За це та за відмову зректися своєї позиції Бадзо виключили з КПРС, звільнили з Інституту літератури, поступово позбавили можливості працювати не лише за фахом, але й в інтелектуальній сфері взагалі, адміністративно переслідували. Останні п’ять років перед арештом науковець працював вантажником у хлібній крамниці.

Написав працю "Право жити" про колоніальне становище України, рукопис якої (1400 сторінок) був викрадений. За звинуваченням в антирадянській пропаганді Бадзьо засудили 12 грудня 1979 року на 7 років ув'язнення, яке відбував у таборі у Мордовії. Там він брав участь у політичному страйку під час Московської олімпіади, тримав голодівки протесту, писав заяви до вищих державних інстанцій з критикою влади. У липні 1980 році на Заході опублікували протест дисидента проти введення радянських військ в Афганістан.

Через те, що відмовився писати клопотання про звільнення, вийшов на волю лише 9 грудня 1988 року.

Юрій Бадзьо написав багато публіцистичних статей, звернень, заяв про українських письменників, українську літературу, перекладів з німецької мови в періодичних виданнях.
Tags: диссиденты, политзаключенные, скорбь, смерть, українці, утрата
Subscribe

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments